Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie


Idź do treści

Menu główne:


17.07.2013 Ćwiczenia "Most" Opalenie

Aktualności > Wiadomości Archiwalne

Ćwiczenia p. k. "MOST 2013"

W dniu 17 lipca 2013 r. w miejscowości Opalenie gm. Gniew zostały przeprowadzone ćwiczenia taktyczno bojowe dla podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego z tereny Powiatu Tczewskiego. Celem głównym organizowanych ćwiczeń było doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami ksrg podczas wypadków komunikacyjnych z dużą ilością osób poszkodowanych oraz doskonalenie umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ćwiczenia rozpoczęły się alarmowaniem podmiotów ksrg do miejscowości Opalenie. Punkt przyjęcia sił i środków zorganizowany został przy strażnicy miejscowej jednostki OSP. Po dotarciu wszystkich zastępów w miejsce zbiórki, dokonano przeglądu pojazdów i sprzętu oraz gotowości ratowników. Następnie zorganizowany został wykład szkoleniowy z zakresu ratownictwa medycznego dla wszystkich strażaków, który odbył się w Domu Kultury w Opaleniu. Kolejnym etapem były działania praktyczne. Przygotowane przez zespół pozoracji miejsce, zlokalizowane było na drodze gminnej łączącej Rakowiec z Opaleniem, w pobliżu skrzyżowania z nowo budowaną drogą krajową nr 90. Zasymulowany został wypadek komunikacyjny z udziałem autobusu, ciężarówki i dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 34 osoby - wypadek masowy. Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło ponad 100 strażaków z terenu powiatu tczewskiego.

Na zakończenie przeprowadzono zbiórkę, podczas której podsumowano przeprowadzone działania. Obserwatorami całego zdarzenia byli m.in. Komendant Powiatowy PSP w Tczewie st. bryg. Waldemar Walejko, który podziękował Wojciechowi Szulcowi, wiceburmistrzowi Miasta i Gminy Gniew, za możliwość przeprowadzenia działań na terenie Gminy Gniew. Pogratulował też druhom sprawnie przeprowadzonej akcji. - "Taki wypadek nie zdarza się często, ale ćwiczyć trzeba. Im więcej potu w czasie ćwiczeń, tym sprawniej przebiega prawdziwa akcja" - powiedział. Ćwiczenia obserwowali również komendanci PSP z powiatów kwidzyńskiego, sztumskiego i malborskiego, Komendanci Gminni ZOSP RP z Gniewu, z Subków oraz z Morzeszczyna. Całość także obserwował i oceniał Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku mł. bryg. Jarosław Stefaniszyn, który stwierdził, że były to pierwsze tak duże ćwiczenia wymagające zaangażowania wielu jednostek. Pogratulował sprawnych działań i dodał, że należy zintensyfikować i doskonalić swoje umiejętności medyczne.

Ćwiczenia zorganizowane zostały przez Komendę Powiatową PSP w Tczewie przy współpracy z Komendantem Miejsko - Gminnym ZOSP RP w Gniewie (Kierownikiem Gminnego Centrum Reagowania).


W ćwiczeniach udział brały:
1. SLRR JRG Tczew
2. SCRt JRG Tczew
3. SCRd JRG Tczew
4. SLOp JRG Tczew
5. GBA Rt 2,5/24 OSP Gniew
6. SLBus OSP Gniew
7. SLRt OSP Opalenie
8. SLRt OSP Kolonia Ostrowicka
9. GBA Rt 2,5/24 OSP Morzeszczyn
10. SLRt OSP Nowa Cerkiew
11. GCBA Rt 6/32 OSP Gręblin
12. SLRt OSP Kulice
13. GBA Rt 2,5/24 OSP Pelplin
14. GBA Rt 2,5/24 OSP Subkowy
15. GLBA Rt 0,7/20 OSP Swarożyn
16. GBM Rt 2,5/8 OSP Gniszewo
17. GBA Rt 2,5/16 OSP Miłobądz
18. SLRt OSP Turze
19. SLRw OSP Tczew


Powrót do treści | Wróć do menu głównego