Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie


Idź do treści

Menu główne:


Aktualności 2019

Aktualności > Wiadomości Archiwalne

_________________________
31.12.2019
Życzenia Noworoczne Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP


i

_________________________
08.11.2019
List okolicznościowy Komendanta Głównego PSP z okazji Narodowego Święta Niepodległości_________________________
09.10.2019

Przekazanie gadżetów dla dzieci, które będą uczestniczyły w zajęciach w Sali edukacyjnej OGNIKW dniu 30.09.2019 r. na terenie Starostwa Powiatowego w Tczewie odbyło się przekazanie gadżetów dla dzieci, które będą uczestniczyły w zajęciach w Sali edukacyjnej OGNIK. Zajęcia dedykowane są dla dzieci i młodzieży szkolnej, podczas których przypomina się o zasadach bezpieczeństwa pożarowego w mieszkaniach. W sali edukacyjnej OGNIK dzieci mogą zobaczyć, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla a także mogą sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Dla dzieci przygotowane są zadania, takie jak rozwijanie węża strażackiego czy wejście po strażackiej drabinie. Zajęcia w ogniku są prowadzone przez strażaków instruktorów.


Opracowanie: mł. kpt. Michał Myrda – KP PSP w Tczewie
Zdjęcia: Marcin Stolarski – Starostwo Powiatowe w Tczewie
_________________________
09.10.2019
Przekazanie ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP Subkowy.W dniu 08.10.2019 r. na terenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Subkowach odbyła się uroczystość przekazania ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP Subkowy. Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GCBA 5/32 Mercedes Atego z 2003 r. Samochód dotychczas służył w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej w Wejherowie. Samochód uterenowiony wyposażony w sprzęt do prowadzenia akcji gaśniczych. Posiada autopompę o wydajności 32 hl/min, zbiornik na wodę o pojemności 5000 l, zbiornik na środek pianotwórczy 500 l, urządzenie szybkiego natarcia i działko wodno-pianowe o wydajności 2400 l/min. Pojazd wyposażony w wyciągarkę. Załogę stanowi obsada 3 osobowa. Ciężki samochód ratowniczo gaśniczy to specjalnie oznakowany i przygotowany samochód używany przez straż pożarną albo inną jednostkę ochrony przeciwpożarowej do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych lub innych działaniach statutowych (np. prewencyjnych).

W uroczystości udział wzięli:
- Pan Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm RP,
- nadbryg. Tomasz Komoszyński, pomorski komendant wojewódzki PSP,
- Pan Ireneusz Szweda, doradca wojewody pomorskiego,
- bryg. Andrzej Mróz Komendant Powiatowy PSP w Tczewie
- st. kpt. Zbigniew Rzepka Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Tczewie
- Pan Mirosław Murzydło Wójt Gminy Subkowy
- Pan Jacek Lisiecki Przewodniczący Rady Gminy Subkowy
- Radni Gminni
- ks. Felkis Kamecki Proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Subkowach
- przedstawiciele firm i instytucji wspierających działalność OSP
- druhowie z OSP SubkowyOpracowanie: mł. kpt. Michał Myrda – KP PSP w Tczewie
Zdjęcia: dh Leszek Sarkowicz – OSP Subkowy

WsteczPlayDalej

_________________________
27.09.2019
LIST PREZESA RADY MINISTRÓW MATEUSZA MORAWIECKIEGO_________________________
26.09.2019
LIST SEKRETARZA STANU MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO PREZESÓW, NACZELNIKÓW, DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP


_________________________
13.09.2019
AKCJA CHARYTATYWNA 500+KM


Strażacy ze Słupska, Fundacja Sportu Pozytywnego oraz Jarosław Chyrzyński, Maciek Nałęcz, Rafał Lelukiewicz, Szymon Koszykowski po raz trzeci startują w trasę liczącą trochę powyżej 500km. W tym roku z Wrocławia na Hel- 545km.
Pomóżcie zebrać jak największą ilość środków na rehabilitację po ciężkim wypadku ikony polskiego kolarstwa, utytułowanego Ryszarda Szurkowskiego oraz młodego utalentowanego kolarza Karola Domagalskiego. Obydwaj mieli tego pecha, że podczas uprawiania swojej ukochanej dyscypliny ulegli wypadkowi.
Zadaniem uczestników będzie przejechanie szosą w jak najkrótszym czasie trasy Wrocław- Hel. Liczymy na Waszą obecność podczas pokonywania trasy. Każdy z uczestników/ darczyńców może dołączyć się na  dowolnym etapie trasy i przebyć dowolną ilość kilometrów wpłacając do puszki sumę 1km=minimum 1PLN.
Wszystkie zebrane środki zostaną  równo podzielone i przekazane rodzinom poszkodowanych. Wpłacać można również na nr kont podane w wydarzeniu.
Wydarzenie można śledzić na fecebook „500+km Dla Szurkowskiego i Domagalskiego”
Aktualnych informacji z trasy udziela mł.bryg. Trocki Łukasz (kom. +48 509-560-499
e-mail: lukasz.trocki@straz.gda.plOpracowanie: mł.bryg. Trocki Łukasz - Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku.

_________________________
26.07.2019
Obóz Szkoleniowy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych


W dniach od 30 czerwca do 10 lipca 2019 r. odbył się Obóz Szkoleniowy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w miejscowości Tleń. W obozie wzięło udział 38 członków MDP z wszystkich gmin powiatu tczewskiego w wieku od 8 do 16 lat. Obóz został zrealizowany w Stanicy Wodnej Patex, położonej nad pięknym jeziorem Żur, które jest zbiornikiem zaporowym na rzece Wdzie. W ramach obozu młodzież miała okazję, poza zajęciami strażackimi, aktywnie spędzić czas podczas wycieczek pieszych i rowerowych. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych udało się spędzić również czas na plaży ośrodka oraz na wodzie, przy wykorzystaniu rowerków wodnych. Uczestnicy obozu mieli również możliwość zmierzyć się z wyzwaniem przejścia jednej z tras parku linowego w miejscowości Rulewo. Dnia 5 lipca cały obóz udał się do Świecia. W godzinach rannych młodzież mogła skorzystać z atrakcji Parku Wodnego. Następnie wszyscy odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu, gdzie funkcjonariusze zapoznali młodzież z posiadanym sprzętem, specyfiką funkcjonowania Jednostki Ratowniczo Gaśniczej oraz zorganizowali zajęcia z ratownictwa wysokościowego. Kolejnymi przystankami były starówka miejska oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Świeciu.


Na obozie gościli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie, którzy wypełnili czas ćwicząc z młodzieżą techniki samoobrony oraz elementy sztuk walki. Poza ćwiczeniami fizycznymi policjanci poprowadzili zajęcia w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz "Narkotyki i dopalacze zabijają" i rozmawiali z wypoczywającymi w ośrodku dziećmi o bezpiecznym spędzaniu wakacji.

Obóz odwiedził również Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Pan Mirosław Chyła, który podarował wszystkim uczestnikom obozu słodkie podarunki. Warto wspomnieć, że Urząd Miasta i Gminy Pelplin dofinansował dzieciom ze swojego obszaru administracyjnego pobyt na obozie.

Młodzież miała również okazję do sprawdzenia swoich możliwości podczas strzelania z pistoletów paintball. Starsi uczestnicy obozu mogli w warunkach terenowych założyć swoją bazę, bronić jej i zdobywać teren przeciwnika. Młodszym zorganizowano strzelanie do celu. Całość z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu.

Czas pomiędzy zajęciami wypełniało tworzenie piosenek obozowych, gry zespołowe, niedzielna Msza Święta, czy też występy talentów. Nie obyło się również bez wieczornych ognisk, śpiewania piosenek i pieczenia kiełbasek. Cały obóz odbywał się w duchu strażackiej musztry. Dzieci codziennie budziła syrena strażacka, po czym odbywała się poranna zaprawa dostosowana do wieku młodzieży. Organizatorzy przyjęli zasadę zakazu posiadania telefonów komórkowych i innych urządzeń, co owocowało szeroko rozumianą kreatywnością u młodzieży i wspólnym spędzaniem czasu.

Obóz w takiej formie odbył się dzięki dofinansowaniu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, gen. brygadiera Leszka Suskiego. Środki umożliwiły organizację w tak wyjątkowym, znajdującym się w środku lasu miejscu i pozwoliły na urozmaicenie pobytu różnymi atrakcjami, jednocześnie nie obciążając rodziców kosztami. Wszyscy uczestnicy obozu otrzymali koszulki i czapeczki pamiątkowe, które wręczył podczas wizytacji na obozie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie bryg. Andrzej Mróz wraz ze swoim zastępcą st. kpt. Zbigniewem Rzepką.

Kadrę obozu stanowili druhowie ochotnicy z OSP miasta Tczewa, OSP Turze i OSP Gniew. Zajęcia prowadzili również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.
Organizatorzy w tym miejscu pragną podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w stworzenie tego przedsięwzięcia, dzięki czemu dzieci mogły aktywnie spędzić czas podczas wakacyjnego wypoczynku, a w sposób wyjątkowy gospodarzom Stanicy Wodnej Patex, którzy przez cały czas trwania obozu zapewniali obsługę na wysokim poziomie.

Pełny ekranWsteczPlayDalej

_________________________
23.07.2019
Tour de Pologne amatorów 09.08.2019


Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przyjął zaproszenie do udziału w komitecie honorowym wyścigu kolarskiego 76 Tour de Pologne UCI World Tour.

Ponadto w regulaminie Tour De Pologne Amatorów 2019 znalazły się zapisy dotyczące klasyfikacji pn. Mistrzostwa Polski Straży Pożarnej, a Komendant Główny PSP podjął decyzję o ufundowaniu pucharu dla zwycięskiego zawodnika.


_________________________
23.07.2019
Apel o pomoc dla rodzin druhów_________________________
11.07.2019
LIST SEKRETARZA STANU MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP_________________________

09.07.2019
XIII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich Rodzin na Jasną Górę.
_________________________
26.06.2019
„KORYTARZ ŻYCIA” na obwodnicach Trójmiasta19.06.2019 r. w siedzibie Gdańskiego Oddziału GDDKiA odbyło się spotkanie rozpoczynające realizację akcji pn, „KORYTARZ ŻYCIA”. Celem działań określonych w tej akcji jest promowanie prawidłowego zachowania użytkowników ruchu drogowego w sytuacjach wystąpienia zagrożenia na drodze i umożliwienie niezwłocznego dotarcia służb ratowniczych na miejsce zdarzenia. W briyfingu inaugurującym uczestniczył nadbrygadier Tomasz Komoszyński, pomorski komendant wojewódzki PSP. To inicjatywa GDDKiA Oddziału w Gdańsku w porozumieniu z Wojewódzkim Zespołem ds. Poprawy Bezpieczeństwa i Usprawnienia Ruchu na Obwodnicy Trójmiasta, działającym przy Wojewodzie Pomorskim. Do wspólnej akcji włączyły się Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.
Banery na obiektach mostowych nad drogami ekspresowymi zachęcają do stosowania korytarzy życia w przypadku wystąpienia zatorów drogowych na S6 Obwodnicy Trójmiasta i S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. To przede wszystkim usprawni dojazd służb na miejsce zdarzenia drogowego, by udzielić pomocy ew. poszkodowanym. Pomoże także sprawne przybycie służb odpowiedzialnych za usunięcie uszkodzeń infrastruktury i udrożnienie drogi.

Akcja z korytarzem życia stanowi jeden z elementów działań podejmowanych przez zarządcę na drodze S6 Obwodnicy Trójmiasta, która ze względu na natężenia ruchu jest jedną najbardziej obciążonych dróg w Polsce. Natężenia ruchu sięgają 80 tys. pojazdów na dobę, a w wakacje w dni przed weekendami przeszło 105 tys. pojazdów. Na tej drodze doszło w 2018 r. średnio do 2,5 zdarzenia drogowego dziennie (wg zweryfikowanych danych policyjnych). Jakikolwiek zdarzenie drogowe – kolizja, uszkodzony pojazd, powoduje bardzo duże perturbacje w przejeździe, a przy przedłużających się utrudnieniach zatory „rozlewają się” na pozostałe drogi Aglomeracji Trójmiejskiej.

Oprócz tego przy drodze ekspresowej w wybrane dni, kiedy spodziewane jest wzmożony ruch samochodowy, stają mobilne tablice zmiennej treści informujące o wzmożonym natężeniu ruchu i ew. utrudnieniach w przejeździe.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg do stosowania korytarzy życia wpowstania zatoru drogowego.Opracowanie: st.bryg. Marian Hinca – KW PSP w Gdańsku.
materiał informacyjny z:
www.gddkia.gov.pl

Zdjęcia: materiał informacyjny z:
www.gddkia.gov.pl


______________________________________
02.05.2019
Uroczysta zbiórka z okazji Dnia Flagi


______________________________________
30.04.2019
ŻYCZENIA KOMENDANTA GŁÓWNEGO PSP Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA


______________________________________
30.04.2019
Życzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji Dnia Strażaka

______________________________________
30.04.2019
ŻYCZENIA SEKRETARZA STANU W MINISTERSTWIE SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA


______________________________________
30.04.2019
ŻYCZENIA POMORSKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO PSP Z OKAZJI DNIA STRAŻAKAPowrót do treści | Wróć do menu głównego