Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie


Idź do treści

Menu główne:


Aktualności 2019 IKW

Aktualności > Wiadomości Archiwalne

______________________________________
30.04.2019
Życzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji Dnia Strażaka

______________________________________
19.04.2019
Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Świąt Wielkanocnych

______________________________________
19.04.2019
Życzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Świąt Wielkanocnych


______________________________________
19.04.2019
Życzenia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Świąt Wielkanocnych

______________________________________
19.04.2019
ŻYCZENIA POMORSKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO PSP Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


______________________________________
09.04.2019
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

W dniu 05.04.2019 r. w Zespole Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu odbyły się eliminacje powiatowe XLII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do zmagań przystąpili laureaci eliminacji gminnych, łącznie 45 osób. Eliminacje przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych. Turniej składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

Jury eliminacji powiatowych powołane przez Komendanta Powiatowego PSP w Tczewie w składzie:

1. asp. Michał Myrda - Przewodniczący
2. st. str. Michał Kulpa - Sekretarz
3. st. ogn. Adam Lidziński. - członek
4. mł. ogn. Piotr Stolc - członek

Na podstawie regulaminu OTWP, po dokonaniu oceny prac pisemnych, do finału zakwalifikowały się następujące osoby:

I GRUPA WIEKOWA (8 – 14 lat)
1. Kacper Szwedowski –gm. Pelplin - 21pkt.
2. Filip Topczyński- gm. Morzeszczyn - 18 pkt.
3. Stanisław Mokwa – gm. Subkowy - 18 pkt.
4. Rozalina Kurcaba – gm. Gniew - 17 pkt.
5. Kamil Kleszczewski – gm. Subkowy - 16 pkt.

II GRUPA WIEKOWA (15 – 16 lat)
1. Małgorzata Mokwa – gm. Subkowy - 22 pkt.
2. Jakub Chołka – gm. Pelplin - 18 pkt.
3. Krzysztof Brzeziński – gm. Tczew - 17 pkt.
4. Ksawier Rajkowski – gm. Gniew - 15 pkt.
5. Jakub Kamień – gm. Miejska Tczew- 14 pkt.

III GRUPA WIEKOWA (17 – 19 lat)
1. Mikołaj Brzycki - gm. Gniew - 20 pkt.
2. Amelia Karcz - gm. Gniew - 18 pkt.
3. Maksymilian Laskowski - gm. Pelplin - 16 pkt.
4. Maciej Płaska - gm. Miejska Tczew - 15 pkt.
5. Łukasz Gęsicki - gm. Miejska Tczew - 15 pkt.

W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa (8 – 14 lat)
1. Kacper Szwedowski – gm. Pelplin - 10 pkt.
2. Filip Topczyński - gm. Morzeszczyn - 10 pkt.
3. Kamil Kleszczewski - gm. Subkowy - 8 pkt.
4. Stanisław Mokwa - gm. Subkowy - 4 pkt.
5. Karolina Kurcaba - gm. Gniew - 3 pkt.

II grupa wiekowa (15 – 16 lat)
1. Jakub Chołka – gm. Pelplin - 13 pkt.
2. Jakub Kamień - gm. Miejska Tczew - 10 pkt.
3. Małgorzata Mokwa – gm. Subkowy - 7 pkt.
4. Ksawery Rajkowski – gm. Gniew - 6 pkt.
5. Krzysztof Brzeziński - gm. Tczew - 3 pkt.

III grupa wiekowa (17 – 19 lat)
1. Amelia Karcz – gm. Gniew - 12 pkt.
2. Mikołaj Brzycki – gm. Gniew - 9 pkt.
3. Maksymilian Laskowski - .gm. Pelplin - 5 pkt.
4. Maciej Płaska – gm. Miejska Tczew - 3 pkt.
5. Łukasz Gęsicki – gm. Miejska Tczew - 2 pkt.

Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tczewie. Zwycięzcy otrzymali karty podarunkowe na zakupy.

Zwycięzcy poszczególnych grup wiekowych reprezentować będą powiat tczewski podczas eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w kwietniu bieżącego roku.

Komitet Organizacyjny eliminacji powiatowych składa serdeczne podziękowania:

 • Pani Katarzynie Zander z Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu za pomoc w przeprowadzeniu eliminacji powiatowych, przygotowanie pomieszczeń do przeprowadzenia części pisemnej i ustnej podczas turnieju, przygotowanie poczęstunku dla uczestników.


 • Dyrekcji Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu za możliwość przeprowadzenia eliminacji powiatowych OTWP na terenie szkoły.


 • Firmie PHU Logistyk Leszek Błański z Pelplina za ufundowanie poczęstunku dla uczestników turnieju wiedzy pożarniczej.

______________________________________
26.03.2019
22 marca 2019 roku ruszyła kampania „Stop Pożarom Traw”!

22 marca 2019 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 10 w Warszawie podczas briefingu prasowego sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wraz z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim zainaugurowali kampanię społeczną „STOP pożarom traw”!

– Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. Statystyki pokazują, że w 2018 roku doszło do ponad 48 tys. pożarów traw – powiedział Jarosław Zieliński, podczas briefingu prasowego inaugurującego kampanię.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię.

– Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W całym 2018 r. odnotowano prawie 150 tys. pożarów, wśród nich pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych stanowiły niemal jedną trzecią. Mamy problem z mentalnością i świadomością ludzi, panuje błędne przekonanie, że wypalanie traw użyźnia glebę – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.


Rozpoczęcie kampanii przeciwko wypalaniu traw w marcu nie jest przypadkowe. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw. W tym roku doszło już do ponad 11 tys. pożarów łąk i nieużytków rolnych. Jak poinformował gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, w ubiegłym roku najwięcej pożarów traw odnotowano właśnie w marcu i w kwietniu – aż 25 tys. Stanowiło to ponad 50 proc. wszystkich pożarów traw w ubiegłym roku. – Dlatego właśnie teraz chcemy dotrzeć z naszą kampanią do jak największej liczby osób, aby działać prewencyjnie, bowiem odbudowa lasu po pożarze trwa dziesiątki, a spalonych torfowisk setki lat – powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.


W ramach kampanii „STOP pożarom traw” działa także strona internetowa http://www.stoppozaromtraw.pl/ – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały. Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W ubiegłym roku w wyniku pożarów traw zginęło 7 osób, a 81 zostało rannych. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, zwrócił uwagę na fakt, że pożary nieużytków i łąk mają zazwyczaj duże rozmiary, a ich gaszenie może trwać wiele godzin.


– Takie akcje angażują również znaczną liczbę strażaków. Może się niestety zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, ratownicy nie dojadą na czas tam, gdzie są bardziej potrzebni. Tam, gdzie bezpośrednio zagrożone będzie życie ludzkie – powiedział komendant. W 2018 r. średnio co 10 minut strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych. Komendant główny PSP wyjaśniał szczegółowo jak należy zachować się w przypadku zauważenia pożaru lasu, traw i nieużytków oraz w jaki sposób informować służby ratownicze o takim zdarzeniu.


Wiceszef MSWiA przypomniał, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. - Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.Opracowanie i zdjęcia: KG PSP”

______________________________________
11.03.2019
WIZYTA KOMENDANTA GŁÓWNEGO PSP W POMORSKICH JEDNOSTKACH

10 marca 2019 roku komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski wspólnie z zastępcą pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotrem Sochą wizytowali jednostki organizacyjne PSP województwa pomorskiego. Komendanci spotkali się z funkcjonariuszami z komend powiatowych PSP położonych w miejscowościach Kwidzyn, Malbork oraz Sztum. Podczas spotkań komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski zapoznał się z warunkami pełnienia służby w każdej z wizytowanych jednostek organizacyjnych, zwrócił uwagę na specyfikę lokalnych zagrożeń operacyjnych poszczególnych komend PSP. Następnie omówił wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy, zakupy sprzętu i środków ochrony indywidualnej dla strażaków w ramach programu modernizacji służb mundurowych oraz środki finansowe przekazane do PSP i OSP. W rozmowie ze strażakami podkreślał również istotną rolę szkoleń i samodoskonalenia podczas służby.

Na koniec każdej z wizyt gen. brygadier Leszek Suski wyraził wdzięczność za profesjonalizm i zaangażowanie podczas prowadzonych działań ratowniczych.Opracowanie: st. kpt. Łukasz Płusa, Zdjęcia: sekc. Piotr Jereczek

______________________________________
08.03.2019
DZIEŃ KOBIET

______________________________________
26.02.2019
NARADA ROCZNA KADRY KIEROWNICZEJ PSP

25 lutego 2019 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się odprawa kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa pomorskiego.

W naradzie uczestniczyli:

 • Kazimierz Smoliński – poseł na Sejm RP,
 • nadbryg. Marek Jasiński – zastępca komendanta głównego PSP,
 • Mariusz Łuczyk – wicewojewoda pomorski,
 • ppłk Ryszard Storczyk – zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku,
 • płk SG Andrzej Prokopski – komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku,
 • dr Tomasz Szturo – zastępca dyrektora ds. edukacji i zbiorów Muzeum II Wojny Światowej,


 • st. asp. Tomasz Richert – przewodniczący Pomorskiej Międzyregionalnej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”,
 • asp. sztab. Mariusz Paprocki – przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”,
 • ksiądz kanonik Dariusz Juszczak – kapelan strażaków Diecezji Elbląskiej,
 • szefowie zakładowych służb ratowniczych:
 • Grzegorz Bulwa – komendant Portowej Straży Pożarnej w Gdyni,
 • Jarosław Chodnicki – kierownik ZSR Gdańskiej Stoczni Remontowej,
 • Jerzy Kowalczyk – Szef Ochrony Przeciwpożarowej Grupy Polpharma S.A.,
 • Marek Labuda – komendant Zakładowej Straży Pożarnej Pomorski PERN S.A.,
 • Piotr Pryczkowski – komendant Lotos Straż Sp. z o.o.,
 • Karol Madej – zastępca dyrektora Zarządu Portowej Straży Pożarnej „Florian” Sp z o.o.,
 • Piotr Rudo – komendant Zakładowej Lotniskowej Straży Pożarnej,
 • komendanci miejscy/powiatowi PSP,
 • dowódcy jednostek ratowniczo – gaśniczych,
 • naczelnicy wydziałów KW PSP.


Zastępca pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Socha przywitał przybyłych gości. Następnie poszczególni naczelnicy KW PSP omówili zagadnienia z zakresu własnych wydziałów.

Zastępca pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Dariusz Żywicki dokonał syntetycznego omówienia wydatkowania wszystkich środków finansowych na jednostki PSP oraz OSP w latach 2015 – 2018 w podziale na poszczególne powiaty województwa pomorskiego.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński omówił zaangażowanie pomorskich parlamentarzystów w działania na rzec poprawy bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej w województwie pomorskim.

Zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Marek Jasiński podziękował wszystkim funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom PSP za zaangażowanie w wykonywanie zadań oraz przedstawił cele i kierunki na rok 2019.

Wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk wyraził podziw i szacunek dla profesjonalizmu, wielkiego zaangażowania w zapewnienie bezpieczeństwa na terenie województwa pomorskiego.

Rok 2018 w krótkim podsumowaniu liczbowym:

 • 1671 strażaków PSP pełni służbę w województwie pomorskim,
 • 29526 zdarzeń (średnio jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały co 17 min. 48 s),
 • 3401 obiektów poddano sprawdzeniu w ramach czynności kontrolno – rozpoznawczych,
 • 1730 osób przeszkoliła PSP w zakresie różnych dziedzin ratownictwa i specjalizacji.


Opracowanie: st. kpt. Łukasz Płusa, Zdjęcia: Sławomir Nagalski.”

______________________________________
14.02.2019
PROŚBA O POMOC DLA SYNA STRAŻAKA

PROŚBA O POMOC DLA SYNA STRAŻAKA

W związku z bardzo poważną chorobą syna ogn. Marka Pienig pełniącego służbę na posterunku JRG nr 2 w Gdańsku, zwracamy się z ogromną prośbą o zapoznanie się z załączoną ulotką, oraz wsparcie Naszego kolegi w tej wymagającej ogromnego poświęcenia oraz nakładów finansowych walce o zdrowie Tymona.

U Tymona, który urodził się w listopadzie 2016 roku po wielu badaniach, konsultacjach oraz licznych wizytach u specjalistów zdiagnozowano mutację w genie dystrofiny odpowiedzialną za Dystrofię Mięśniową Duchenne’a. Jest to nieuleczalna choroba o podłożu genetycznym, skutkująca postępującą utratą mięśni. Ogn. Marek Pienig wraz z Małżonką podejmują wszelkie sposoby rehabilitacji oraz leczenia w tym również poza granicami kraju w trosce o zapewnienie możliwie najlepszego rozwoju Tymona.

Prosimy bardzo o zapoznanie się z załączoną ulotką oraz w miarę możliwości przekazanie swoim Rodzinom, bliskim oraz znajomym przedmiotowej prośby o wsparcie 1% z podatku na rzecz zdrowia Tymka.

W imieniu Marka, jego Rodziny oraz swoim bardzo dziękujemy za ewentualną pomoc i zrozumienie.

______________________________________
04.02.2019
KP PSP TCZEW - PRZEKAZANIE SPRZĘTU

W dniu 1.02.2019r o godzinie 11:00 na terenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarożynie przy ul. Piastowskiej 25, odbyły się uroczystości związane z przekazaniem Komendzie Powiatowej PSP w Tczewie oraz jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych w Gniewie i Swarożynie nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych oraz sprzętu pożarniczego.

W uroczystościach udział wzięli:

 • Poseł na Sejm RP – Kazimierz Smoliński
 • Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich
 • Z-ca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – bryg. Dariusz Żywicki
 • Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – Maciej Kazienko
 • Starosta Tczewski – Mirosław Augustyn
 • miejscowe władze samorządowe.


Pełny ekranWsteczPlayDalej

Sprzęt jaki przekazano jednostkom to:

 • JRG Tczew – ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy, przyczepki z Quadem oraz przyczepki z pompami, oraz motopompę;
 • OSP Swarożyn – średni samochód ratowniczo – gaśniczy,
 • OSP Gniew – łódź ratunkowa


______________________________________
15.01.2019
KP PSP TCZEW - NAGRODY DLA FUNKCJONARIUSZY

15 stycznia 2019 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie zostały wręczone funkcjonariuszom nagrody za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych.

Nagrodę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Leszka Suskiego odebrała asp. Karolina Czyż, starszy inspektor sztabowy w sekcji organizacyjno – kadrowej oraz mł. ogn. Piotr Stolc, starszy technik w sekcji kontrolno-rozpoznawczej.


______________________________________
10.01.2019
Obowiązek usuwania śniegu i nawisów lodowych z dachu


Prognozowane intensywne opady śniegu i jego zaleganie na dachach obiektów wielkopowierzchniowych może powodować poważne zagrożenia. Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej.


Przypominamy, że obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów.


W okresie zimowym występują typowe zjawiska meteorologiczne polegające na opadach śniegu, marznącego deszczu, gołoledzi, zawiewaniu śniegu oraz niskich temperaturach. Należy być przygotowanym na zmienność aury oraz obserwować komunikaty w mediach. Podczas planowania podróży należy uwzględnić zagrożenia wynikające z występowania tych zjawisk, bowiem mogą nieść zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie dzieci, osób starszych i zwierząt.Opracowanie: KG PSP”


Powrót do treści | Wróć do menu głównego