Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie


Idź do treści

Menu główne:


Dzień Strażaka 2015

Aktualności > Wiadomości Archiwalne

Obchody dnia strażaka w powiecie tczewskim rozpoczęły się zbiórką na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie w godzinach popołudniowych w dniu 4 maja. W zbiórce uczestniczyli zarówno strażacy zawodowi jak i licznie zebrani druhowie OSP powiatu tczewskiego. Tradycyjnie swoją obecnością zaszczycili w Międzynarodowy Dzień Strażaka przedstawiciele lokalnych władz samorządowych na czele ze Starostą Tczewskim ale przede wszystkim Posłowie na sejm RP ziemi tczewskiej p. Jan Kulas i Kazimierz Smoliński. W czasie zbiórki zostały wręczone nagrody rzeczowe przez wójtów i burmistrzów strażakom z jednostek OSP a Komendant Powiatowy PSP w Tczewie wręczył decyzje o przyznaniu nagrody pieniężnej wyróżniającym się funkcjonariuszom tczewskiej Komendy. W czasie zbiórki strażacy powiatu tczewskiego mieli okazję poznać nowego Kapelana Powiatowego Strażaków ks. dr. Piotra Malinowskiego, który w intencji strażaków i ich rodzin odprawił Mszę Św. w Kościele Farnym na starym mieście w Tczewie. Do kościoła i z kościoła strażacy przeszli w kolumnie marszowej w rytmie orkiestry. Po powrocie z kościoła strażacy mieli zorganizowany wieczorny poczęstunek.

Natomiast w południe 21 maja br. aa Bulwarze im. Księcia Sambora II w Tczewie została zorganizowana uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się od meldunku jaki złożył dowódca uroczystości st. kpt. Zbigniew Rzepka Pomorskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Gdańsku st. bryg. Andrzejowi Rószkowskiemu. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów, podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego, Komendant Powiatowy PSP w Tczewie st. bryg. Waldemar Walejko przywitał wszystkich uczestników uroczystości. Wśród zaproszonych gości swą obecnością zaszczycili: Posłowie na sejm RP ziemi tczewskiej p. Jan Kulas i Kazimierz Smoliński, przedstawiciele władz samorządowych powiatu tczewskiego na czele ze Starostą Tczewskim Tadeuszem Dzwonkowskim i Przewodniczącą Rady Powiatu, Prezydentem Tczewa Mirosławem Pobłockim oraz burmistrzami i wójtami miast i gmin powiatu tczewskiego; służb współdziałających jak Komendant Powiatowy Policji, WKU Malbork; Komendant Powiatowy PSP w Starogardzie Gdańskim; przedstawiciele firm i instytucji współpracujących; przedstawiciele tczewskiego duchowieństwa; działacze OSP; emeryci i sympatycy pożarnictwa oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Zasadniczą częścią uroczystości było wręczenie awansów i odznaczeń oraz nagród rzeczowych. Podczas uroczystości odznaczenia odebrali strażacy PSP i OSP jak i osoby, które swoją działalności przyczyniają się do rozwoju i dobrego funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej. Po wręczeniu awansów i odznaczeń głos zabrali zaproszeni goście. Starosta Tczewski wyróżnił 9 strażaków nagrodą rzeczową. Podczas wystąpień gości nie zabrakło ciepłych słów kierowanych do strażaków powiatu tczewskiego. Na zakończenie uroczystości strażacy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na poczęstunek do Przystani nad Wisłą gdzie została zaprezentowana wystawa zdjęć z akcji ratowniczej z 2010 r. związanej z przechodzeniem fal powodziowych rzeką Wisłą przez powiat tczewski. To właśnie w piątą rocznicę skutecznych działań przeciwpowodziowych na tczewskim bulwarze została zorganizowana po raz pierwszy zbiórka.

Również na bulwarze zostały zorganizowane pokazy sprzętu i umiejętności strażaków w sobotę 23 maja dla mieszkańców Tczewa i nie tylko. W pokazach zaprezentowano wybrany sprzęt jakim dysponuje tczewska komenda ale i niektóre samochody jednostek OSP powiatu tczewskiego. Pokazy cieszyły się zainteresowaniem zwłaszcza najmłodszych mieszkańców miasta. W pokazach wystawiono sprzęt nowy jak i najstarsze samochody jakimi dysponują jednostki. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć miasto i okolice z kosza drabin i podnośników strażackich ale i skosztować strażackiej grochówki oraz wspomnieć działania przeciwpowodziowe z 2010 r. spoglądając na zdjęcia z ówczesnej akcji.

WsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego