Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie


Idź do treści

Menu główne:


Kronika strażacka 2019

Aktualności > Wiadomości Archiwalne

Kronika strażacka

_________________________
07.01.2020
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 30.12.2019 do 05.01.2020

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 30.12.2019 roku do 05.01.2020 roku zanotowano łącznie 20 zdarzeń, w tym 11 pożarów, 8 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia

30.12.2019r. Tczew ul. Kasztanowa – wypadek drogowy

Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano rannego motocyklistę, który wpadł w poślizg na zakręcie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w motocyklu oraz oświetleniu terenu działań. Rannemu kierowcy udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG Tczew.

31.12.2019r. Tczew ul. Władysława Jegiełły – zadymienie na klatce schodowej
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zadymioną klatkę schodową budynku wielorodzinnego. Przyczyną zadymienia była paląca się winda na 8 piętrze. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych, ugasili pożar przy użyciu gaśnicy proszkowej. Odłączono główne zasilanie windy. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. Z budynku ewakuowano 20 osób. W działaniach brały udział 3 zastępy z JRG Tczew.

01.01.2020r. Tczew DK 91 – dachowanie pojazdu

Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy, który znajdował się na dachu. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, postawieniu pojazdu na koła przy użyciu wciągarki linowej oraz usunięciu rozbitego szkła z jezdni i neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Wskutek zdarzenia nikt nie został ranny. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.


_________________________
30.12.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 23.12.2019 do 29.12.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 23.12.2019 roku do 29.12.2019 roku zanotowano łącznie 12 zdarzeń, w tym 3 pożary i 9 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia

24.12.2019r. Mieścin – wypadek drogowy
Po dotarciu na miejsce zastano samochód osobowy marki Daewoo Matiz stojący na jezdni drogi po zderzeniu z drzewem. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, usunięciu wycieków płynów eksploatacyjnych. Po dojeździe ZRM poszkodowany został zabrany do szpitala. W działaniach brały udział 2 zastępy, po jednym z OSP Miłobądz i JRG Tczew.

24.12.2019r. Tczew ul. Jagiellońska – wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano wypadek dwóch samochodów osobowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, usunięciu wycieków płynów eksploatacyjnych. Po dojeździe ZRM poszkodowany został zabrany do szpitala. W likwidacji skutków zdarzenia udział brał 1 zastęp z JRG Tczew.

29.12.2019r. Radostowo – pożar domu jednorodzinnego
Po dotarciu na miejsce zdarzenia, zastano rozwinięty pożar budynku mieszkalnego, przez okna na parterze wydobywały się płomienie, natomiast na piętrze kłęby dymu. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody w natarciu na palące się pomieszczenia i jednoczesnym przeszukiwaniu pomieszczeń w poszukiwani osoby, która miała się znajdować w budynku. Podczas pożaru nastąpił wybuch butli z gazem. Dalsze działania polegały na udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, która jak się okazało została wyprowadzona z budynku przez dwóch mężczyzn przed przyjazdem straży i znajdowała się w pobliskim sklepie oraz dogaszeniu pogorzeliska. Po dojeździe ZRM poszkodowany został zabrany do szpitala. W działaniach brało udział 7 zastępów: dwa z OSP Subkowy, jeden z OSP Pelplin, jeden z Posterunku JRG Pelplin, dwa z JRG Tczew oraz jeden z KP PSP w Tczewie.

_________________________
23.12.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 16.12.2019 do 22.12.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 16.12.2019 roku do 22.12.2019 roku zanotowano łącznie 31 zdarzeń, w tym 6 pożarów, 22 miejscowych zagrożeń oraz 3 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

16.12.2019r. Rudno - wypadek drogowy
Po dotarciu na miejsce zastano zderzenie dwóch samochodów osobowych. Jeden pojazd znajdowała się na drodze a drugi w rowie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, oświetlenie terenu działań, ograniczenie wycieków płynów eksploatacyjnych oraz przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonano dostęp do ciała kierowcy i wydobyciu go na zewnątrz pojazdu. W skutek zdarzenia jedna osoba poniosła śmierć na miejscu zdarzenia a druga została zabrana do szpitala. W działaniach brał udział 1 zastęp z OSP Rudno, 1 zastęp z PJRG Pelplin, 1 zastęp z OSP Wielki Garc, 1 zastęp z OSP Lignowy Szlacheckie oraz 3 zastępy z JRG Tczew.

16.12.2019r. Brzuśce - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy po dachowaniu, podróżujący znajdowali się poza pojazdem. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz udzielono wsparcia psychicznego dzieciom, które podróżowały w rozbitym samochodzie. Po dotarciu ZRM na miejsce osoba ranna została przekazana. W skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brał 1 zastęp z OSP Sobkowy oraz 2 zastępy z JRG Tczew.

17.12.2019r. Tczew ul. Jana Sobieskiego - nieszczelny zawór główny gazu ziemnego
Po przybyciu ma miejsce zdarzenia zastano mieszkańca, który wskazał nam miejsce, gdzie wyczuł zapach gazu. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstrzymano ruch pojazdów oraz ruch pieszy na ulicy i chodniku. Przy pomocy urządzeń przystąpiono do pomiaru stężenia, urządzenia nic nie wykazały. Sprawdzono również wnętrze kamienicy. Tam też nie stwierdzono zagrożenia. Po przybyciu pogotowia gazowego przystąpiono do wymiany zaworu głównego. W tym czasie ratownicy ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych wraz z linia gaśniczą zabezpieczali prace pogotowia gazowego. W działaniach brało udział 5 zastępów z JRG Tczew.

17.12.2019r. Pelplin ul. Mickiewicza - zadymienie w mieszkaniu

Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano lekkie zadymienie na klatce schodowej oraz w mieszkaniu, lokatorzy przebywali w mieszkaniu. Przed naszym przybyciem jeden z lokatorów próbował ugasić pożar. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ratownicy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych podali 2 gaśnice proszkowe na palące się elementy wokół pieca po czym wszystko wyniesiono na zewnątrz budynku. Wszystkie pomieszczenia sprawdzono kamera termowizyjną oraz przewietrzono przy pomocy wentylatora. Pozostałe mieszkania sprawdzono miernikiem wielogazowym, w trakcie działań jedna lokatorka mieszkania w którym powstał pożar, źle się poczuła. Udzielono jej pierwszej pomocy i zadysponowano na miejsce ZRM. Odłączono zasilanie w energie elektryczną oraz dokonano częściowej rozbiórki stropu oraz ściany celem sprawdzenia. W skutek zdarzenia żadna osoba nie została zabrana do szpitala. W działaniach brał udział 1 zastęp z PJRG , 2 zastępy z OSP Pelplin oraz 1 zastęp z JRG Tczew.

17.12.2019r. Pelplin ul. Starogardzka 8 - potracenie pieszego
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy który znajdował się w zatoczce autobusowej i potracona , która znajdowała się przed autem. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz usunięciu rozbitego szkła z jezdni. W skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W działaniach brał usział 1 zastęp z OSP Gręblin, 1 zastęp z OSP Kulice, 1 zastęp z JRG Tczew oraz 1 zastęp z JRG Starogard GD.

17.12.2019r Tczew ul. Jagiellońska - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano zderzenie samochodu osobowego oraz ciężarowego. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym - dwójce dzieci. Po przybyciu ZRM dzieci zostały przekazane. Sprzątnięto jezdnie z rozbitych elementów karoserii. W skutek zdarzenia 2 osoby zostały poszkodowane. W działaniach brały udział 1 zastęp z JRG oraz 1 zastęp z OSP Tczew.

19.12.2019r Brzuśce - pożar sadzy w kominie
Po przybyciu na miejsce zastano pożar sadzy w kominie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podano kilka strzałów wody z szybkiego natarcia zakończoną lancą gaśniczą do kominów, przewód kominowy przeczyszczono zestawem kominowym oraz wyczyszczono wyczystkę. Mieszkanie przewietrzono i sprawdzono. W zdarzeniu brał udział 1 zastęp z OSP Subkowy, 1 zastęp z OSP Brzuśce oraz 1 zastęp z JRG Tczew.

20.12.2019r Subkowy ul. Józefa Wybickiego - pożar na poddaszu

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z poddasza. W budynku odłączone było zasilenie w energie elektryczna. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ratownicy ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych podali dwa prądy wody na pałace się papiery i drewno zlokalizowane wokół pieca. Wszystko wyniesiono na zewnątrz budynku. Pomieszczenie zastało przewietrzone wentylatorem. Dokonano częściowej rozbiórki ściany, całe pomieszczenie sprawdzono kamera termowizyjna oraz miernikiem wielogazowym. W działaniach brał udział 1 zastęp z OSP Subkowy oraz 3 zastępy z JRG Tczew.

_________________________
16.12.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 09.12.2019 do 15.12.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 09.12.2019 roku do 15.12.2019 roku zanotowano łącznie 14 zdarzeń, w tym 3 pożary, 10 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia

09.12.2019r. Rokitki ul. Leśna - pożar w budynku

Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano płomienie wydobywające się z pomieszczeń garażowych, które pełniły funkcję magazynu odzieżowego. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych podali trzy prądy gaśnicze w natarciu, dwa z nich na palące się elementy w pomieszczeniu garażu, jeden na piętro budynku. Po ugaszeniu pożaru przewietrzono pomieszczenia a następnie sprawdzono przy użyciu miernika wielogazowego oraz kamery termowizyjnej. W działaniach brały udział 3 zastępy z JRG w Tczewie, 1 zastęp z OSP w Gniszewie oraz 1 zastęp z OSP w Rokitkach.

13.12.2019r. Małżewo - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano wypadek samochodu osobowego VW i samochodu dostawczego Renault. Działania przybyłych na miejsce zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej kierującej samochodem osobowym VW. Po przekazaniu osoby poszkodowanej przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego, oraz po skończonych działania technika Policji, uprzątnięto miejsce zdarzenia z rozbitych części nadwozi oraz płynów eksploatacyjnych. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG w Tczewie, 1 zastęp z OSP w Turzy oraz 1 zastęp z OSP w Małżewie.

14.12.2019r. Gręblin- pożar sadzy w kominie
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywające się iskry z komina w budynku parterowym, jednorodzinnym. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca oraz po dojeździe podnośnika, na ugaszeniu palącej się sadzy w kominie. Z wyczystki przy piecu wyniesiono na zewnątrz pięć wiader palącej się sady. Podczas prowadzonych działań komin monitorowany był przy użyciu kamery termowizyjnej, a pomieszczenia sprawdzone były miernikiem wielogazowym. W działaniach brał udział 1 zastęp z posterunku JRG w Pelplinie, 1 zastęp z OSP w Gręblinie, 1 zastęp z OSP w Wielkim Garcu oraz 1 zastęp z OSP w Pelplinie.


15.12.2019r. Tczew ul. Władysława Jagiełły - wyciek gazu

Wskutek wycieku gazu z kuchenki gazowej znajdującej się w mieszkaniu na 3 piętrze budynku wielorodzinnego, 9 zastępów straży pożarnej prowadziło działania polegające na likwidacji skutków miejscowego zagrożenia. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, ewakuowano około 70 mieszkańców wieżowca, przewietrzono budynek oraz udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy jednej osobie poszkodowanej. W działaniach udział brało 6 zastępów z JRG Tczew, 2 zastępy z OSP Tczew, 1 zastęp z OSP Miłobądz.

_________________________
10.12.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 02.12.2019 do 08.12.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 02.12.2019 roku do 08.12.2019 roku zanotowano łącznie 23 zdarzenia, w tym 6 pożarów oraz 17 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia

03.12.2019r. Tczew ul. Ks. J. St. Pasierba – pożar poddasza
Na miejscu zdarzenia zastano wydobywający się ogień spod kalenicy dachu budynku jednorodzinnego. Wszyscy mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu prądu, ratownicy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych weszli do wnętrza budynku w celu podania dwóch prądów gaśniczych. Trzeci prąd gaśniczy podano na zewnątrz budynku z drabiny mechanicznej. W celu odprowadzenia gazów pożarowych wycięto otwór w połaci dachowej. Po ugaszeniu pożaru budynek przewietrzono oraz sprawdzono przy użyciu czujnika wielogazowego. Ponownie sprawdzono całe poddasze przy użyciu kamery termowizyjnej. Wszystkie zarzewia ognia zostały ugaszone. W działaniach brały udział 4 zastępy z JRG w Tczewie oraz 1 zastęp z OSP w Gniszewie.

0
5.12.2019r. Kierwałd Autostrada A1 – wypadek drogowy
Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastano rozbity pojazd osobowy, który uderzył tył ciężarówki. Stojący na pasie szybkiego ruchu oraz oddalony o około 400m samochód ciężarowy stojący na pasie awaryjnym. Podróżujący pojazdami znajdowali się na zewnątrz samochodów. Działania polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy jednej osobie poszkodowanej, którą przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W pojazdach odłączono akumulatory, zabezpieczono rozlane płyny eksploatacyjne. Uprzątnięto jezdnię z porozbijanych elementów samochodów. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG w Starogardzie Gdańskim, 1 zastęp z Posterunku JRG w Pelplinie oraz 1 zastęp z OSP w Morzeszczynie.

07.12.2019r. Knybawa ul. Spacerowa – zadymienie w kotłowni budynku mieszkalnego
Na miejscu zdarzenia zastano wydobywający się dym z piwnicy, mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz budynku. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu gaśniczego wewnątrz budynku na palące się materiały palne składowane w kotłowni a po ugaszeniu pożaru, na wyniesieniu na zewnątrz tlących się materiałów, których łączna kubatura wyniosła 12m3. Pomieszczenie piwniczne oraz pomieszczenia mieszkalne sprawdzono kamerą termowizyjną oraz detektorem wielogazowym pod kątem obecności tlenku węgla i ukrytych zarzewi ognia. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG w Tczewie oraz 1 zastęp z OSP w Gniszewie.

08.12.2019 r. DK 91 na odcinku Gniew – Tczew – plama substancji ropopochodnej
15 zastępów, 77 strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej z gmin Gniew, Pelplin, Subkowy, Tczew oraz miasta Tczew brało udział w usuwaniu plamy substancji ropopochodnej rozlanej na Drodze Krajowej 91 na pasie w kierunku Gdańska. Do likwidacji skutków zdarzenia zużyto znaczną ilość neutralizatora oraz sorbentu.

_________________________
03.12.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 25.11.2019 do 01.12.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 25.11.2019 roku do 01.12.2019 roku zanotowano łącznie 18 zdarzeń, w tym 5 pożarów, 12 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia

30.11.2019r. Tczew ul. Malinowska – pożar altany
Na miejscu zdarzenia zastano murowaną altanę ogrodową całkowicie objętą pożarem. Zabezpieczono miejsce pożaru, przeszukano wnętrze altany na obecność osób – brak osób poszkodowanych. Ugaszono pożar jednym prądem wody. Z wnętrza altany wyniesiono małą gazową butle turystyczną, która jeszcze przed przybyciem jednostek straży uległa rozszczelnieniu. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG w Tczewie.


30.11.2019r. Waćmierz Autostrada A1 – wypadek drogowy
Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastano trzy samochody osobowe, dwa pojazdy znajdowały się na jezdni, a jeden na poboczu. Podróżujący pojazdami znajdowali się na zewnątrz samochodów. Ruch w kierunku Łodzi był całkowicie zablokowany. Działania polegały na udzieleniu pomocy dwóm osobom poszkodowanym, które przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Jedna z osób poszkodowanych została zabrana do szpitala. W pojazdach odłączono akumulatory, zabezpieczono rozlane płyny eksploatacyjne. Uprzątnięto jezdnię z porozbijanych elementów samochodu i rozsypanej ziemi. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG w Tczewie, dwa z OSP Swarożyn i jeden z PJRG Pelplin.

_________________________
25.11.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 18.11.2019 do 24.11.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 18.11.2019 roku do 24.11.2019 roku zanotowano łącznie 22 zdarzeń, w tym 5 pożary, 17 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia

21.11.2019r. Morzeszczyn – wypadek drogowy
Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastano dwa pojazdy osobowe marki Kia i Skoda znajdujące się na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 234 oraz drogi nr 641. Podróżujący pojazdami znajdowali się na zewnątrz samochodów. Działania polegały na udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej, którą przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Poza tym odłączono akumulatory i sprzątnięto jezdnię z rozbitej karoserii. W działaniach brał udział zastęp z JRG w Starogardzie Gdańskim, jeden z OSP Morzeszczyn i jeden z PJRG Pelplin.

22.11.2019r. Nicponia - wypadek drogowy
Po przyjeździe na miejsce, zastano wypadek samochodu osobowego z motorowerem. W wyniku zdarzenia dwie osoby zostały ranne. Działania polegały na udzieleniu pomocy osobie rannej i przekazaniu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Poza tym odłączono dopływ lpg w samochodzie Audi i odłączono akumulator oraz usunięto z pasa drogi połamane elementy pojazdów. W usuwaniu skutków zdarzenia brał udział jeden zastęp z JRG Tczew, jeden z JRG Kwidzyn i jeden z OSP Gniew.

23.11.2019r. Tczew ul. Gen. Grota-Roweckiego – pożar samochodu
Na miejscu zdarzenia zastano pożar samochodu dostawczego. Zabezpieczono miejsce zdarzenia i palący się samochód ugaszono przy pomocy jednego prądu piany ciężkiej w natarciu. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG w Tczewie.


_________________________
18.11.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 11.11.2019 do 17.11.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 11.11.2019 roku do 17.11.2019 roku zanotowano łącznie 17 zdarzeń, w tym 4 pożary, 11 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

12.11.2019r. Tczew ul. Mostowa – potrącenie pieszego
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy, Opel Corsa, który potrącił pieszego, gdy ten przechodził przez jezdnię. Działania polegały na udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. W działaniach brał udział zastęp z JRG w Tczewie.

16.11.2019r. Radostowo, droga wojewódzka nr 230, wypadek drogowy
Po przyjeździe na miejsce, zastano samochód osobowy, Peugeot 307, który uderzył w drzewo. Droga była całkowicie zablokowana. W wyniku zdarzenia jedna osoba została ranna. Działania polegały na udzieleniu pomocy osobie rannej oraz po zakończeniu czynności policyjnych, udrożnieniu drogi. W usuwaniu skutków zdarzenia brały udział 2 zastępy z OSP w Subkowach i Brzuścach oraz zastęp z JRG w Tczewie.

16.11.2019r. Boroszewo – pożar sadzy w kominie
Do zapalenia się sadzy w kominie doszło w budynku mieszkalnym. Działania polegał na wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, następnie przy pomocy wyciora kominowego usunięto palącą się sadzę. Budynek sprawdzono detektorem wielogazowy - nie stwierdzono obecności tlenku węgla. W działaniach brały udział 2 zastępy z OSP w Boroszewie i Turzy oraz 2 zastępy z JRG w Tczewie.

_________________________
12.11.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 04.11.2019 do 10.11.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 04.11.2019 roku do 10.11.2019 roku zanotowano łącznie 18 zdarzeń, w tym 5 pożarów, 13 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia
04.11.2019 r. - Rudno DK 91 – wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie motocykla z samochodem osobowym. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz kierowaniu ruchem drogowym. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana. W działaniach brał udział jeden zastęp z PJRG Pelplin, jeden zastęp z OSP Rudno, jeden zastęp z OSP Wielki Garc oraz jeden zastęp z JRG Tczew.

04.11.2019r –Tczew ul. Franciszka Żwirki – potracenie rowerzysty

Na miejscu zdarzenia zastano potracenie rowerzysty przez samochód osobowy. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz oświetleniu terenu. W zdarzeniu brały udział dwa zastępy z JRG Tczew.

05.11.2019 r. – Opalenie – pożar koparki
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano pożar koparki. Maszyna budowlana cała była objęta ogniem. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody na palącą się koparkę. W zdarzeniu brał udział jeden zastęp z OSP Gniew oraz jeden zastęp z OSP Opalenie.

06.11.2019r – Czarlin ul. Lipowa – pożar piwnicy.
Na miejscu zdarzenia zastano pożar w piwnicy, oknami wydobywał się gęsty dym. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zakręcono zawór gazowy, odłączono zasilanie elektryczne. Ratownicy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych weszli do piwnicy i podali jeden prąd wody na palące się materiały zgromadzone w piwnicy. Po ugaszeniu pożaru przewietrzono pomieszczenia i sprawdzono miernikiem wielogazowym. W działaniach brał udział jeden zastęp z OSP Gniszewo oraz jeden zastęp z JRG Tczew.

09.11.2019r – Miłobądz ul. Pamięci Narodowej – kolizja drogowa.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano kolizje dwóch samochodów osobowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji rozlanych płynów. W zdarzeniu brał udział jeden zastęp z OSP Miłobądz oraz jeden zastęp z JRG Tczew._________________________
04.11.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 28.10.2019 do 03.11.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 28.10.2019 roku do 03.11.2019 roku zanotowano łącznie 21 zdarzeń, w tym 5 pożarów, 15 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia
30.10.2019 r. – Miłobądz DK 91 – wypadek drogowy,
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wypadek samochodu osobowego Opel Zafira, którym podróżowało 10 osób, wszyscy podróżujący znajdowali się poza pojazdem. W wyniku wypadku ranna została jedna osoba, którą ZRM zabrał do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu elementów karoserii z jezdni oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdu. W usuwaniu skutków zdarzenia udział brały dwa zastępy z JRG Tczew i jeden zastęp z OSP Miłobądz.

01.11.2019r –Tczew ul. Chopina – kolizja drogowy
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy audi który uderzył w słup energetyczny. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdu. W działaniach brał udział jeden zastęp z JRG w Tczewie.

02.11.2019 r. – Pelplin ul. Iwaszkiewicza – pożar sadzy w kominie,
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar sadzy w kominie. Pożar miał miejsce w przestrzeni pomiędzy ścianami przewodu kominowego a wkładem kominowym. Ze względu na umiejscowienie pożaru, w celu jego ugaszenia wymagany był demontaż wkładu kominowego. W usuwaniu skutków zdarzenia udział brały po jednym zastępie z JRG Tczew i PJRG Pelplin oraz dwa zastępy z OSP Pelplin.

_________________________
28.10.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 21.10.2019 do 27.10.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 21.10.2019 roku do 27.10.2019 roku zanotowano łącznie 14 zdarzeń, w tym 1 pożar, 12 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia
22.10.2019 r. – Zabagno, DK 22 – kolizja samochodu osobowego z dzikiem,
Na miejscu zastano samochód osobowy po kolizji z dzikiem, który w wyniku uderzenia poniósł śmierć na miejscu. Kierujący pojazdem osobowym nie odniósł obrażeń. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu elementów karoserii z jezdni oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdu. W usuwaniu skutków zdarzenia udział brał jeden zastęp z OSP Swarożyn.

26.10.2019r –Rakowiec DK 91 – wypadek drogowy

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy, w który uderzyło koło z naczepy samochodu ciężarowego. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym, kierowaniu ruchem drogowym oraz na zebraniu płynów. W działaniach brały udział zastępy z JRG w Kwidzynie, JRG w Tczewie, OSP w Rakowcu i OSP w Kolonii Ostrowickiej._________________________
22.10.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 14.10.2019 do 20.10.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 14.10.2019 roku do 20.10.2019 roku zanotowano łącznie 16 zdarzeń, w tym 1 pożar oraz  15 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia
17.10.2019r – Stanisławie, gm. Tczew – wypadek drogowy
Na miejscu zastano wypadek dwóch samochodów: ciężarowego marki Mercedes Actros oraz osobowego marki Ford Focus. W wyniku zderzenia jedna osoba została ranna i przetransportowana przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu dojazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. W usuwaniu skutków zdarzenia brały udział zastępy z JRG w Tczewie oraz z OSP w Turzy.

17.10.2019r –Tczew, ul. Żwirki – wypadek drogowy
Na miejscu zastano wypadek dwóch samochodów osobowych marki VW Polo i Audi A3. W wyniku zderzenia dwie osoby zostały ranne i przetransportowane przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu dojazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz usunięciu z jezdni rozbitych części i rozlanych płynów eksploatacyjnych pojazdów. W usuwaniu skutków zdarzenia brały udział zastępy z JRG w Tczewie.

19.10.2019r – Tczew ul. Prosta – pożar siarki w wagonie kolejowym

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar siarki w wagonie kolejowym. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przez pogotowie energetyczne PKP ratownicy ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych podali jeden prąd wody na palącą się siarkę. W akcji gaśniczej brały udział zastępy z JRG w Tczewie.

19.10.2019r –Tczew, Al. Solidarności – wypadek drogowy
Na miejscu zastano wypadek samochodu osobowego marki Kia Sportage i motocykla BMW R1200. W wyniku zderzenia jedna osoba została ranna i przetransportowana przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu dojazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz usunięciu z jezdni rozbitych części i rozlanych płynów eksploatacyjnych pojazdów. W usuwaniu skutków zdarzenia brały udział zastępy z JRG w Tczewie.


_________________________
14.10.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 07.10.2019 do 13.10.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 07.10.2019 roku do 13.10.2019 roku zanotowano łącznie 15 zdarzeń, w tym 5 pożarów, 9 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia

08.10.2019r - Tczew ul. Sobieskiego - wypadek drogowy
Na Skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Niepodległości doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych, Skoda Octavia i VW Golf. W wyniku zderzenia jedna osoba została zabrana przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. W usuwaniu skutków zdarzenia brały udział 2 zastępy z JRG w Tczewie

11.10.2019r - Brody Pomorskie - zadymienie w kotłowni
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia, w budynku wielorodzinnym, zastano zadymienie w pomieszczeniu kotłowni. Mieszkańcy poinformowali, że ugasili palące się materiały składowane w kotłowni. Ratownicy, zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych, dogasili tlące się materiały oraz przewietrzyli zadymione pomieszczenia. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. W akcji gaśniczej brały udział zastępy z OSP w Gniewie oraz JRG w Tczewie.

11.10.2019r - Tczew ul. Malinowska - pożar altany

Na miejscu zastano altanę ogrodową objętą w całości ogniem. Przed przybyciem zastępów straży w altanie eksplodowała 3kg butla gazowa. Na miejscu był już właściciel altany który poinformował, że w środku nie ma żadnych osób. Pożar został ugaszony. Pogorzelisko przeszukano i nie stwierdzono żadnych osób poszkodowanych. W akcji gaśniczej brały udział 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Tczewa._________________________
07.10.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 30.09.2019 do 06.10.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 30.09.2019 roku do 06.10.2019 roku zanotowano łącznie 26 zdarzeń, w tym 3 pożary,  21 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia
30.09.2019r – Gąsiorki A1 49,9 km– wypadek drogowy
Na miejscu zastano wypadek dwóch samochodów osobowych. W wyniku wypadku poszkodowane zostały 3 osoby, które zostały przetransportowane do szpitala. Po sprawdzeniu stanu psychofizycznego dzieci nie stwierdzono u nich obrażeń. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy: po jednym z OSP Morzeszczyn, PJRG Pelplin, JRG Starogard Gdański .

05.10.2019r – Szpęgawa, DW 224 – wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po zderzeniu czołowym, pierwszej pomocy poszkodowanym udzielali przygodni kierowcy. W wyniku zdarzenia 3 osoby zostały ranne, a droga została całkowicie zablokowana. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz usunięciu z jezdni rozbitych części pojazdów i rozlanych płynów eksploatacyjnych stwarzających zagrożenie. W usuwaniu skutków wypadku brały udział 2 zastępy z JRG Tczew, oraz jeden zastęp z OSP Turze.

06.10.2019r – Wielki Garc DW 229 – wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie samochodu osobowego marki Audi oraz Opla. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierujący Oplem. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W usuwaniu skutków wypadku brały udział 3 zastępy: po jednym z OSP Wielki Garc, PJRG Pelplin, JRG Tczew

06.10.2019r – Szprudowo DK 91 – wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie 2 samochodów osobowych marki Skoda oraz Chrysler. W wyniku zdarzenia 2 osoby zostały ranne. Działania straży polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz usunięciu z jezdni rozlanych płynów eksploatacyjnych. Podczas działań ruch odbywał się wahadłowo. W usuwaniu skutków wypadku brały udział zastępy z JRG w Tczewie i OSP w Gniewie.


_________________________
30.09.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 23.09.2019 do 29.09.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 23.09.2019 roku do 29.09.2019 roku zanotowano łącznie 19 zdarzeń, w tym 6 pożarów, 11 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

25.09.2019r - Tczew, Al. Solidarności - wypadek drogowy

Na miejscu zastano wypadek autobusu marki SETRA z samochodem osobowym marki BMW serii 5. Autobusem podróżowało 56 osób w tym 51 dzieci. W wyniku wypadku poszkodowane zostały 3 osoby podróżujące samochodem osobowym, które zostały przetransportowane do szpitala. Po sprawdzeniu stanu psychofizycznego dzieci nie stwierdzono u nich obrażeń. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu rozlanych płynów eksploatacyjnych. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy z JRG w Tczewie.

27.09.2019r - Swarożyn, Autostrada A1 - wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie 2 samochodów osobowych marki Triumph Herald oraz Fiat Tipo. W wyniku zdarzenia 1 osoba została ranna. Działania straży polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu z jezdni rozbitych części pojazdów i rozlanych płynów eksploatacyjnych. W usuwaniu skutków wypadku brały udział zastępy z JRG w Tczewie, posterunku JRG w Pelplinie oraz OSP w Swarożynie.

28.09.2019r - Kolonia Ostrowicka, DK 91 - wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie samochodu osobowego marki Dacia Duster oraz motocykla Suzuki DL 650. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierujący jednośladem. Działania straży polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz usunięciu z jezdni rozlanych płynów eksploatacyjnych. W usuwaniu skutków wypadku brały udział zastępy z JRG w Tczewie oraz OSP w Kolonii Ostrowickiej.

28.09.2019r - Tczew, ul. Bałdowska - wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie 2 samochodów osobowych marki Peugeot oraz VW Polo. W wyniku zdarzenia 1 osoba została ranna. Działania straży polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz usunięciu z jezdni rozlanych płynów eksploatacyjnych. W usuwaniu skutków wypadku brały udział zastępy z JRG w Tczewie.

_________________________
23.09.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 16.09.2019 do 22.09.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 16.09.2019 roku do 22.09.2019 roku zanotowano łącznie 37 zdarzeń, w tym 7 pożarów,  26 miejscowych zagrożeń i 4 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

18.09.2019r – Zajączkowo Tczewskie DK 91 – pożar samochodu osobowego.
Na miejscu zdarzenia zastano palący się samochód osobowy, BMW I8, o napędzie hybrydowym. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń. Ze względu stan w jakim znajdowała się karoseria, wykonana z materiałów kompozytowych, która pod wpływem płomieni i wysokiej temperatury uległa spaleniu oraz znacznej deformacji, utrudniona była lokalizacja źródła pożaru. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin i polegała na schładzaniu miejsca, gdzie zamontowane były akumulatory. Po ugaszeniu i przetransportowaniu pojazdu, przez pomoc drogową na „złomowiec”, z wraku ponownie zaczął wydobywać się dym. Potrzebna była ponowna interwencja zastępu Straży Pożarnej. W akcji gaśniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej: 4 zastępy z JRG w Tczewie oraz OSP w Miłobądzu.

18.09.2019r – Stanisławie, zjazd z A1 – wypadek drogowy.
Na miejscu, zastano samochód osobowy, Opel Corsa, który wypadł z drogi i znajdował się w przydrożnym rowie. Kierowca, z urazem głowy, został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego, do szpitala. W usuwaniu skutków wypadku brały udział 2 zastępy straży, z JRG w Tczewie i OSP w Turzy.

19.09.2019r – Morzeszczyn ul. Kociewska – wypadek drogowy
Po przyjeździe na miejsce, zastano samochód osobowy, Audi A3, który uderzył w przydrożne drzewo. Samochodem podróżowały 2 osoby. Kobieta, która kierowała pojazdem, została zabrana przez Zespół Ratownictwa Medycznego, do szpitala. Druga osoba nie odniosła obrażeń. W usuwaniu skutków wypadku brały udział zastępy z: KP PSP w Starogardzie Gd., Posterunku JRG w Pelplinie, OSP w Morzeszczynie.

22.09.2019r – Tczew ul. Malinowska – topielec.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia, osoby zgłaszające wskazały miejsce, w zbiorniku wodnym, gdzie widoczne było, unoszące się na powierzchni ciało człowieka. Ratownicy wyciągnęli ciało na brzeg. Było to ciało mężczyzny. Ze względu na stan w jaki się znajdowało, nie podejmowano czynności ratunkowych. Dalsze czynności prowadziła Policja. W zdarzeniu brał udział 1 zastęp z JRG w Tczewie.


_________________________
17.09.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 09.09.2019 do 15.09.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 09.09.2019 roku do 15.09.2019 roku zanotowano łącznie 34 zdarzenia, w tym 7 pożarów, 25 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

10.09.2019r - Gręblin DK 91 - wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy i ciężarowy po zderzeniu czołowym, kierujący pojazdami znajdowali się na jezdni. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz sprzątnięciu z jezdni rozbitych części nadwozi i rozlanych płynów eksploatacyjnych. W likwidacji skutków zdarzenia udział brały zastępy z JRG Tczew, Posterunku JRG Pelplin, OSP Wielki Garc i OSP Rudno.

11.09.2019r - Zajączkowo Tczewskie DK 91 - potrącenie pieszego przez motocykl.
Na miejscu zdarzenia zastano partol Policji oraz Zespół Ratownictwa Medycznego zajmujący się mężczyzną, który wskutek potrącenia przez motocykl, został ranny. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy medycznej kierowcy motocykla oraz usunięciu z jezdni elementów karoserii pojazdu. Obaj mężczyźni zostali przetransportowani do szpitali, pieszy śmigłowcem LPR, motocyklista karetką. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

13.09.2019r - Tczew ul. Wojska Polskiego - pożar sauny.
Na miejscu zdarzenia zastano zadymione pomieszczenie sauny. Osoby przebywające na terenie obiektu zostały ewakuowane przez pracowników z jednoczesnym odłączeniem prądu i ugaszeniem pożaru przez przybyciem jednostek PSP. Ratownicy PSP zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych przystąpili do demontażu i dogaszenia tlących elementów sauny. Pomieszczenia przewietrzono i sprawdzono cały obiekt detektorem wielogazowym. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

15.09.2019r - Tczew ul. Jedności Narodu - pożar samochodu dostawczego.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy firmy kurierskiej z płonącą komorą silnika. Działania przybyłych na miejsce zastępów polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu, sprawdzeniu przedziału bagażowego w celu wyeliminowania rozprzestrzenienia się pożaru oraz na naturalizacji płynów eksploatacyjnych pojazdu. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

_________________________
10.09.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 02.09.2019 do 08.09.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 02.09.2019 roku do 08.09.2019 roku zanotowano łącznie 45 zdarzeń, w tym 10 pożarów,  36 miejscowych zagrożeń i 3 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

02.09.2019r – Nowy Dwór – wypadek drogowy.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy znajdujący się na pasie zieleni Autostrady A1, osoby podróżujące znajdowały się w karetce pogotowia. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojeździe. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brały udział 1 zastęp z PJRG, 1 zastęp z OSP Pelplin, 1 zastęp z OSP Klonówka, 2 zastępy z JRG Starogard Gd.

04.09.2019r – Tczew ul. Jagiellońska – potrącenie przez samochód.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano kobietę potrąconą przez samochód. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej oraz kierowaniu ruchem. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brał udział 1 zastęp z JRG Tczew.

04.09.2019r – Zajączkowo – wypadek drogowy.
Na miejscu zdarzenia zastano zderzenie 2 samochodów osobowych, podróżujący znajdowali się na zewnątrz pojazdów. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz wprowadzono ruch wahadłowy. Wskutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brały udział 3 zastępy z JRG Tczew.

06.09.2019r – Dalwin – pożar śmieci.
Na miejscu zdarzenia zastano pożar śmieci. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ratownicy ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych podali dwa prądy wody, zbudowano zasilanie oraz dodatkowo dowożono wodę na skutek niskiego ciśnienia. Następnie podano prąd piany ciężkiej na palące się opony. W celu zabezpieczenia przed rozpaleniem całość pokryto pianą średnią. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG Tczew, 1 zastęp z OSP Turze, 1 zastęp z OSP Dalwin, 1 zastęp z OSP Rościszewo oraz 1 zastęp z OSP Gniszewo.

06.09.2019r – Piaseczno – wypadek drogowy.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano pojazd który wypadł z drogi, dachował i wpadł do rowu. ZRM na miejscu zajmował się osobami poszkodowanymi. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Wskutek zdarzenia 2 osoby zostały poszkodowane. W działaniach brały udział 2 zastępy z OSP Gniew, 1 zastęp z OSP Piaseczno, 1 zastęp z JRG Tczew oraz 1 zastęp z JRG Kwidzyn.

07.09.2019r – Zwierzynek – potrącenie na torach kolejowych.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zatrzymany pociąg, policja, ZRM oraz straż kolei na miejscu. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomoc w transporcie osoby poszkodowanej do śmigłowca. Wskutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brał udział 1 zastęp z JRG Tczew oraz 1 zastęp z OSP Swarożyn.

07.09.2019r – Tczew ul. Malinowska – wypadek drogowy.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia wraz z zespołem ratownictwa medycznego zastano wypadek 2 samochodów osobowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zablokowaniu ruchu w obu kierunkach jazdy, odłączeniu akumulatorów. W skutek zdarzenia 2 osoby zostały poszkodowane. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

08.09.2019r – Czarlin ul. Leśna – wypadek na quadzie.
Po dotarciu na miejsce zastano zastano 1 osobę poszkodowaną leżąca na drodze, quad znajdował się 100 metrów dalej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy w transporcie osoby poszkodowanej do śmigłowca LPR. Wskutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana.


_________________________
02.09.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 26.08.2019 do 01.09.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 26.08.2019 roku do 01.09.2019 roku zanotowano łącznie 32 zdarzenia, w tym 7 pożarów,  23 miejscowe zagrożenia i 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

27.08.2019r – Tczew ul. Rokicka – kolizja drogowa.

Na miejscu zastano kolizję drogową dwóch samochodów osobowych marki Ford Mustang i Peugeot 208. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu z jezdni rozlanych płynów eksploatacyjnych i rozbitych części pojazdów. W działaniach ratowniczych brał udział zastęp z JRG w Tczewie.

28.08.2019r – Tczew ul. Rokicka – kolizja drogowa.
Na miejscu zastano kolizję drogową dwóch samochodów, osobowego marki Skoda Octavia i ciężarowego marki Mercedes. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu z jezdni rozlanych płynów eksploatacyjnych i rozbitych części pojazdów W działaniach ratowniczych brały udział zastępy z JRG w Tczewie oraz z OSP w Gniszewie.

29.08.2019r – Nadleśnictwo, gm. Pelplin – wypadek drogowy.
Na miejscu zastano wypadek drogowy dwóch samochodów marki Audi A4 i Audi 80. W zdarzeniu 3 osoby zostały ranne i przetransportowane do szpitala przez Zespoły Ratownictwa Medycznego. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu zakleszczonego kierowcy Audi 80 przy użyciu hydraulicznych narzędzi ratowniczych oraz usunięciu z jezdni rozlanych płynów eksploatacyjnych i rozbitych części pojazdów. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy z JRG w Tczewie i Starogardzie Gd., z posterunku JRG w Pelplinie oraz z OSP w Pelplinie.


_________________________
27.08.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 19.08.2019 do 25.08.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 19.08.2019 roku do 25.08.2019 roku zanotowano łącznie 28 zdarzeń, w tym 11 pożarów i 16 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia

19.08.2019r – Tczew ul. Zielona – pożar mieszkania.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar w mieszkaniu na parterze. Ogień i dym wydobywał się przez okno. Dwunastu mieszkańców w tym czworo dzieci ewakuowało się przed przyjazdem zastępów straży pożarnej. W mieszkaniu na parterze objętym pożarem znajdował się mężczyzna. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu w budynku, ewakuacji po drabinie nasadkowej przez okno osoby uwięzionej przez pożar w mieszkaniu i udzieleniu jej pomocy medycznej, ugaszeniu pożaru oraz przewietrzeniu całego budynku i sprawdzeniu w wszystkich mieszkaniach stężenia tlenku węgla. W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy z JRG w Tczewie.

22.08.2019r. – Tczew ul. Jasia i Małgosi – pożar piwnicy.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dym wydobywający się z piwnicy na klatce schodowej. Piwnice we wszystkich trzech klatkach połączone były przejściami technologicznymi, co spowodowało zadymienie wszystkich piwnic i klatek schodowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu w budynku, ugaszeniu pożaru w jednej z piwnic, przewietrzeniu wszystkich piwnic i klatek, mieszkania sprawdzono detektorem wielogazowym. W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy z JRG w Tczewie.


_________________________
19.08.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 12.08.2019 do 18.08.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 12.08.2019 roku do 18.08.2019 roku zanotowano łącznie 29 zdarzeń, w tym 6 pożarów i 23 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia

13.08.2019r - Stanisławie - śmiertelny wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wypadek samochodu osobowego Skoda z rowerzystą. Kierujący autem udzielał pomocy poszkodowanemu rowerzyście, następnie do kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej przystąpili strażacy oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Jednak w wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł. W działaniach ratowniczych brał udział zastęp z JRG w Tczewie.

07.08.2019r. - Tczew ul. Armii Krajowej - potrącenie pieszego.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano 9-latka, który został potrącony przez kierującą samochodem osobowym marki Volkswagen. Ratownicy udzielili poszkodowanemu kwalifikowanej pomocy, a następnie przekazali go przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W działaniach ratowniczych brał udział zastęp z JRG w Tczewie.

16.08.2019r - Kierwałd A1 - wypadek drogowy

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wypadek dwóch samochodów osobowych marki Mercedes i Fiat. Jedna osoba została ranna i przetransportowana do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej osobie poszkodowanej. W działaniach ratowniczych udział brały zastępy z JRG w Tczewie, z PJRG w Pelplinie oraz z OSP w Morzeszczynie._________________________
12.08.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 05.08.2019 do 11.08.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 05.08.2019 roku do 11.08.2019 roku zanotowano łącznie 27 zdarzeń, w tym 5 pożarów, 24 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

07.08.2019r – Nowa Cerkiew – śmiertelny wypadek drogowy.
Na miejscu zastano wypadek dwóch samochodów osobowych po zderzeniu czołowym. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podjęciu resuscytacji krążeniowo oddechowej kierującemu Daewoo Matiz oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy trzem osobom z Audi A3. Pomimo podjętej resuscytacji, kierowca Daewoo poniósł śmierć. W działaniach ratowniczych brały udział: zastęp z JRG w Tczewie, zastęp z JRG w Starogardzie Gdańskim, zastęp z OSP w Morzeszczynie oraz zastęp z OSP w Nowej Cerkwi

07.08.2019r. – Tczew ul. Władysława Broniewskiego– wypadek motocyklisty.
Dwie osoby zostały ranne wskutek zderzenia autobusu miejskiego z motocyklistą. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym osobom poszkodowanym oraz przekazaniu ich Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W działaniach ratowniczych brały udział dwa zastępy z JRG w Tczewie.

10.08.2019r – Ropuchy A1 – kolizja drogowa
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód Renault, który uderzył w bariery energochłonne. Działania straży polegały na sprzątnięciu jezdni drogi z rozbitych części karoserii Renaulta. W działaniach ratowniczych udział brały zastępy z JRG w Tczewie, z JRG w Pelplinie oraz z OSP w Swarożynie.


_________________________
06.08.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 29.07.2019 do 04.08.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 29.07.2019 roku do 04.08.2019 roku zanotowano łącznie 39 zdarzeń, w tym 11 pożarów, 28 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia

30.07.2019r – Królów Las – przewrócony ciągnik z naczepą.
Na miejscu zdarzenia zastano przewrócony ciągnik i przyczepę, kierowca znajdował się na zewnątrz pojazdu. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierującemu i przekazaniu przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy z JRG w Tczewie, JRG w Starogardzie Gdańskim oraz OSP w Morzeszczynie.

02.08.2019r. – Śliwiny–przewrócony kombajn na polu.
Jedna osoba została ranna wskutek przewrócenia się kombajnu na bok podczas prac polowych. Działania straży polegały na pomocy Zespołowi Ratownictwa Medycznego w prowadzeniu czynności medycznych przy poszkodowanym oraz pomocy w transporcie poszkodowanego do karetki. W działaniach ratowniczych brały udział dwa zastępy z JRG w Tczewie.

02.08.2019r – Płaczewo – pożar zboża na pniu
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar zboża na pniu na powierzchni około 10 ha oraz traktor, który ograniczył rozprzestrzenienie ognia zaorując pole dookoła pożaru. W celu ugaszenia pożaru podano łącznie 6 prądów wody na obwód pożaru. W działaniach ratowniczych udział brały zastępy z JRG w Tczewie, z jednostek OSP w Subkowach, Brzuścach, Swarożynie i Gniszewie.

04.08.2019r. – Rakowiec DK 91– wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano dwa samochody osobowe VW Golf V i Peugeot 407 po zderzeniu. W samochodzie VW podróżowały 3 osoby, w Peugeot 2 osoby. Wskutek odniesionych obrażeń, wszystkie zostały przetransportowane do szpitali przez przybyłe na miejsce Zespoły Ratownictwa Medycznego. Działania zastępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu wraz z ZRM kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, sprzątnięciu jezdni z porozbijanych elementów karoserii i płynów eksploatacyjnych. W likwidacji skutków zdarzenia udział brały zastępy z JRG Tczew, JRG Kwidzyn, OSP Gniew, OSP Kolonia Ostrowicka, OSP Rakowiec.

_________________________
29.07.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 22.07.2019 do 28.07.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 22.07.2019 roku do 28.07.2019 roku zanotowano łącznie 35 zdarzenia, w tym 7 pożarów, 27 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia

24.07.2019r – Tczew, Al. Solidarności –kolizja drogowa
Na miejscu zdarzenia zastano kolizję 2 samochodów osobowych marki Skoda Superb oraz Mazda 3. Osób poszkodowanych nie było. Po zakończonych oględzinach policji z jezdni usunięto na pobocze drogi uszkodzone pojazdy i zneutralizowano rozlane płyny eksploatacyjne. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy z JRG w Tczewie.

25.07.2019r. – Rajkowy, gm. Pelplin – pożar zboża na pniu i ścierniska.
Przybyłe na miejsce zdarzenia jednostki zastały palące się zboże na pniu oraz ściernisko, na powierzchni ok. 0,9 ha. Zagrożony pożarem był pobliski las. Po podaniu 3 prądów gaśniczych wody sytuację opanowano i nie dopuszczono do rozprzestrzeniania się ognia. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy z JRG w Tczewie, posterunku JRG w Pelplinie oraz jednostki OSP z terenu gminy Pelplin.

26.07.2019r – Subkowy, DK 91 – wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano wypadek z udziałem samochodu ciężarowego MAN z samochodem osobowym Skoda Fabia. W wyniku zdarzenia 4 osoby zostały ranne i przetransportowane do szpitala. Najbardziej poszkodowana, 16-letnia pasażerka Skody, została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Gdańsku. Po zakończonych oględzinach policji z jezdni usunięto na pobocze drogi rozbity samochód osobowy i zneutralizowano rozlane płyny eksploatacyjne. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy z JRG w Tczewie, z posterunku JRG w Pelplinie oraz z OSP w Subkowach.


_________________________
22.07.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 15.07.2019 do 21.07.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 15.07.2019 roku do 21.07.2019 roku zanotowano łącznie 26 zdarzeń, w tym 3 pożary, 20 miejscowych zagrożeń oraz 3 alarmy fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia


16.07.2019r. – Opalenie DK 90 – wypadek drogowy.
Do wypadku drogowego, z udziałem 3 samochodów osobowych, Audi A4, Ford Galaxy oraz Mercedes, doszło na drodze krajowej nr 90. Po przyjeździe na miejsce droga była zablokowana w obu kierunkach. W wypadku jedna osoba została ranna. W usuwaniu skutków zdarzenia, które trwały 5 godzin, brały udział 3 zastępy z Jednostek Ratowniczo Gaśniczych w Tczewie i Kwidzynie oraz 2 zastępy z OSP w Rakowcu i Opaleniu.

19.07.2019r – Tczew ul. Jagiellońska 55 – pożar samochodu
Na miejscu zdarzenia, na parkingu obok centrum handlowego, zastano samochód osobowy, Opel Omega, w którym, w komorze silnika wybuchł pożar. Ogień był przytłumiony przy pomocy gaśnic, przez świadków zdarzenia. Pożar dogaszono. Prawdopodobną przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej. W akcji gaśniczej brał udział zastęp z JRG w Tczewie.

20.07.2019r – Gąsiorki – przygnieciony mężczyzna
W trakcie prac montażowych przy stawianiu elektrowni wiatrowej, doszło do przygniecenia mężczyzny przez ładowarkę Liebherr. W momencie przyjazdu na miejsce zdarzenia, mężczyzna był już uwolniony przez świadków zdarzenia, przy pomocy drugiej ładowarki. Był przytomny. Zespół Ratownictwa Medycznego zabrał poszkodowanego do szpitala. W akcji brały udział 2 zastępy z JRG w Tczewie i Starogardzie oraz 2 zasępy z OSP w Morzeszczynie i Kierwałdzie.


_________________________
15.07.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 08.07.2019 do 14.07.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 08.07.2019 roku do 14.07.2019 roku zanotowano łącznie 21 zdarzeń, w tym 3 pożary, 17 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia


09.07.2019r. – Tczew Al. Solidarności– kolizja drogowa.
Na drodze krajowej 91, prawdopodobnie w wyniku wymuszenia pierwszeństwa przejazdu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, z których jeden dachował. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, usunięciu z jezdni płynów eksploatacyjnych oraz elementów karoserii pojazdów. W wyniku zderzenia nikt z uczestników nie wymagał udzielenia pomocy medycznej.. W likwidacji skutków wypadku udział brały 2 zastępy z JRG Tczew.

13.07.2019r. – Liniewko – wypadek drogowy.
Prawdopodobnie w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze doszło do wypadnięcia pojazdu z jezdni i uderzeniu w drzewo w przydrożnym lesie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu narzędziami hydraulicznymi dostępu do osoby poszkodowanej i udzieleniu jej pomocy medycznej, zneutralizowaniu rozlanych płynów eksploatacyjnych i paliwa. Poszkodowana osoba została zabrana przez ZRM do szpitala. W likwidacji skutków wypadku udział brały 2 zastępy z JRG Tczew oraz 1 z OSP Swarożyn.

13.07.2019r. – Szpęgawa DW 224 – wypadek drogowy.
Prawdopodobnie w wyniku wyprzedzania w niedozwolonym miejscu doszło do zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia udzielono pomocy medycznej motocykliście, na czas działań zamknięto odcinek drogi od m. Tczew do m. Szpęgawa. Samochody kierowano na wyznaczony przez Policję objazd przez miejscowość Malenin. Poszkodowany został przetransportowany przez ZRM do szpitala. W działaniach brały udział po jednym zastępie JRG Tczew, OSP Turze oraz OSP Dąbrówka.

_________________________
08.07.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 01.07.2019 do 07.07.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 01.07.2019 roku do 07.07.2019 roku zanotowano łącznie 37 zdarzeń, w tym 9 to pożary, 26 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia


01.07.2019r. - Subkowy - wypadek drogowy.
Na drodze krajowej 91 doszło do wypadku samochodu dostawczego z ciągnikiem rolniczym. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, odłączeniu akumulatorów, usunięciu z jezdni płynów eksploatacyjnych oraz elementów karoserii pojazdów. W wyniku zderzenia poszkodowane zostały trzy osoby z czego dwie trafiły do szpitala. W działaniach brały udział 5 zastępów z JRG Tczew, oraz 2 zastępy z OSP Subkowy.

02.07.2019r. - Rożental - Przygnieciony mężczyzna.

Do Stanowiska Kierowania w Tczewie wpłynęło zgłoszenie o przygniecionym mężczyźnie przez wózek widłowy. Poszkodowanego wyciągnięto spod ciężkiego wózka i przekazano ZRM po czym poszkodowany został zabrany do szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W likwidacji skutków zdarzenia udział brały 2 zastępy z JRG Tczew oraz 1 z PJRG w Pelplinie.

04.07.2019r. - Swarożyn - wypadek samochodowy.
Znów doszło do wypadku na skrzyżowaniu DK 22 i wjazdu na autostradę A1. W wypadku uczestniczyły dwa samochody osobowe. Zabezpieczono teren działań po czym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy uczestnikom wypadku. Poszkodowane zostały dwie osoby dorosłe i jedno dziecko. Poza tym odłączono akumulatory, usunięto z jezdni płyny eksploatacyjne oraz usunięto elementy porozbijanej karoserii . W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG Tczew oraz jeden z OSP Swarożyn.

04.07.2019 - Majewo - potrącenie mężczyzny przez pociąg.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano rannego mężczyznę leżącego w rowie. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zaopatrzeniu poszkodowanego, po czym przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W likwidacji skutków zdarzenia udział brały 2 zastępy z JRG Tczew i 1 z OSP Morzeszczyn.


_________________________
02.07.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 24.06.2019 do 30.06.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 24.06.2019 roku do 30.06.2019 roku zanotowano łącznie 36 zdarzeń, w tym 2 pożary, 30 miejscowych zagrożeń oraz 4 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia


24.06.2019r. - Bielawki A1 - pożar naczepy.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano palącą się naczepę samochodu ciężarowego. Działania polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych na paląca się naczepę. W działaniach brały udział 1 zastęp z JRG Tczew, 1 zastęp z PJRG Pelplin, 2 zastępy z OSP Morzeszczyn, 1 zastęp z OSP Pelplin.

24.06.2019r. - Tczew ul. Bałdowska - wypadek samochodowy.
Na miejscu zdarzenia zastano wypadek dwóch samochodów osobowych. Na skutek zdarzenia poszkodowane zostały trzy osoby. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, usunięciu z jezdni płynów eksploatacyjnych oraz elementów karoserii pojazdów. W likwidacji skutków zdarzenia udział brały 4 zastępy z JRG Tczew.

30.06.2019r. - Narkowy ul. Tczewska - wypadek samochodowy.
Na miejscu zdarzenia zastano jeden pojazd stojący na drodze, a drugi ok 50 metrów w polu. W jednym z pojazdów był zakleszczony kierowca natomiast w drugim pojeździe były 3 osoby którym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ogólnie w wyniku wypadku poszkodowanych było sześć osób. Do jednej z poszkodowanych wezwano LPR. Odłączono akumulatory w samochodach, usunięto płyny eksploatacyjne oraz sprzątnięto jezdnię z resztek porozbijanej karoserii. W działaniach brały udział 3 zastępy z JRG Tczew oraz po jednym zastępie z OSP Subkowy i OSP Gorzędziej

30.06.2019 - Ropuchy A1 - wypadek samochodowy.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano pojazd osobowy po dachowaniu znajdujący się około 10 m od pasa jezdni. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na zaopatrzeniu poszkodowanych wraz z będącym na miejscu Zespołem Ratownictwa Medycznego. W likwidacji skutków zdarzenia udział brał 1 zastęp z JRG Tczew, 1 z Posterunku JRG Pelplin oraz 1 z OSP Pelplin.

_________________________
02.07.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 17.06.2019 do 23.06.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 17.06.2019 roku do 23.06.2019 roku zanotowano łącznie 48 zdarzeń, w tym 7 pożarów, 39 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia


19.06.2019r. - Czarlin - pożar budynku gospodarczego.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano budynek gospodarczy w całości objęty pożarem. Zagrożony był również budynek mieszkalny, znajdujący się w pobliżu. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych w obronie na budynek mieszkalny, jednego prądu wody oraz jednego prądu piany gaśniczej w natarciu na palący się budynek. W chwili przybycia jednostek straży pożar zaczął przenosić się na pokryty papą dach budynku mieszkalnego, jednak szybko podany prąd wody zlikwidował zarzewie ognia, poszycie dachowe nie uległo uszkodzeniu. Po ugaszeniu pożaru pogorzelisko przelano wodą, sprawdzono kamerą termowizyjną i przewietrzono budynek mieszkalny. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG Tczew, 1 zastęp z OSP Subkowy, 1 zastęp z OSP Gniszewo.

22.06.2019r. - Swarożyn - wypadek samochodowy.

Na miejscu zdarzenia zastano wypadek dwóch samochodów osobowych na zjeździe z drogi krajowej 22 na autostradę A1. Pojazdami podróżowało łącznie 5 osób w tym dwoje dzieci. Na skutek zdarzenia jedno z dzieci oraz jedna osoba dorosła zostały przetransportowane do szpitali. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, usunięciu z jezdni płynów eksploatacyjnych oraz elementów karoserii pojazdów. W likwidacji skutków zdarzenia udział brał 1 zastęp z JRG Tczew oraz 2 zastępy z OSP Swarożyn.


W okresie od 17 do 23.06.2019r. zastępy straży dysponowane były 20 razy do likwidacji skutków burz, które przechodziły przez powiat tczewski. Zdarzenia polegały na usuwaniu złamanych konarów drzew, pompowaniu wody z zalanych ulic i piwnic.

_________________________
02.07.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 10.06.2019 do 16.06.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 10.06.2019 roku do 16.06.2019 roku zanotowano łącznie 65 zdarzeń, w tym 3 pożary, 68 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia


10.06.2019r. - Małżewo - pożar ściółki.
Na miejscu zdarzenia zastano pożar ściółki w lesie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejscu zdarzenia, podaniu 2 prądów wody w natarciu na paląca się ściółkę. Cały teren dogaszono, przekopano łopatami. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG Tczew, 1 zastęp z OSP Turze, 1 zastęp z OSP Swarożyn oraz 1 zastęp z OSP Małżewo.

11.06.2019r. - Nicponia - kolizja drogowa.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano samochód który uderzył w drzewo i znajdował się w rowie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojeździe. Na skutek zdarzenia żadna osoba nie została poszkodowana. W zdarzeniu brał 1 zastęp z OSP Gniew.

12.06.2019r - Tczew ul. Skarszewska - wypadek drogowy.
Na miejscu zdarzenia zastano zderzenie motocykla z samochodem osobowym. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca oraz neutralizacji wycieków. Na skutek zdarzenia 2 osoby zostały poszkodowane. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

14.06.2019r - Tczew ul. Jedności Narodu - wypadek drogowy.
Po dotarciu na miejsce zastano zderzenie samochodu z rowerem, oba pojazdy znajdowały się na chodniku. Działania straży pożarnej poległy na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

15.06.2019r - Pomyje - pożar stodoły.
Na miejscu zastano pożar stodoły. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 2 prądów wody w obronie od strony najbliższego budynku gospodarczego oraz wydostaniu przyczepy z płonącej stodoły. Następne przybyłe zastępy podały prądy wody w natarciu na paląca się stodołę. Po dogaszeniu przeprowadzono prace rozbiórkowe przy użyciu sprzętu. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG Tczew, 1 zastęp z PJRG, 2 zastępy z OSP Wielki Garc, 1 zastęp z OSP Lignowy Szlacheckie, 2 zastępy z OSP Pelplin, 1 zastęp z OSP Rudno, 1 zastęp z OSP Gręblin.

W okresie od 10.06.2019 do 16.06.2019r odnotowano 35 zdarzeń związanych z anomaliami pogodowymi.

_________________________
02.07.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 03.06.2019 do 9.06.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 03.06.2019 roku do 09.06.2019 roku zanotowano łącznie 46 zdarzeń, w tym 12 pożarów, 30 miejscowych zagrożeń oraz 4 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

03.06.2019r. -Tczew ul. Armii Krajowej - pożar autobusu.
Na miejscu zdarzenia zastano pożar tylnej części autobusu. Działania polegały na podaniu jednego prądu gaśniczego na przedział pasażerski oraz komorę silnika. W likwidacji skutków pożaru udział brały 2 zastępy z JRG Tczew.

07.06.2019r. - Olsze, Majewo, Gąsiorki - pożar transformatorów.
Podczas wyładowań atmosferycznych doszło do pożaru czterech transformatorów w gminie Morzeszczyn. Działania polegały na podaniu jednego prądu piany ciężkiej oraz użyciu gaśnic proszkowych. W zdarzeniu brały udział 3 zastępy z czego dwa z JRG Tczew i jeden z OSP Morzeszczyn.

08.06.2019r - Pelplin ul. Marszałka Piłsudskiego - wypadek motocyklisty.
Do niebezpiecznego wypadku doszło w godzinach popołudniowych, gdzie motocyklista uderzył w samochód osobowy. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu motocykliście. W likwidacji skutków wypadku brały udział 2 zastępy, po jednym z JRG Tczew i PJRG Pelplin.

09.06.2019r - Gręblin DK 22 - wypadek drogowy.
W godzinach nocnych doszło do czołowego zderzenia samochodu Renault i Hyundai. W wyniku zderzenia obaj kierowcy zostali zakleszczeni w autach. Działania polegały na uwolnieniu osób poszkodowanych przy pomocy sprzętu hydraulicznego. Udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy wraz z Zespołem Ratownictwa Medycznego. Poza tym działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetlenia terenu akcji oraz usunięciu resztek karoserii i płynów eksploatacyjnych z jezdni. W działaniach brał udział 3 zastępy, po jednym z PJRG Pelplin, JRG Tczew, OSP Gręblin.

_________________________
26.06.2019
„KORYTARZ ŻYCIA” na obwodnicach Trójmiasta19.06.2019 r. w siedzibie Gdańskiego Oddziału GDDKiA odbyło się spotkanie rozpoczynające realizację akcji pn, „KORYTARZ ŻYCIA”. Celem działań określonych w tej akcji jest promowanie prawidłowego zachowania użytkowników ruchu drogowego w sytuacjach wystąpienia zagrożenia na drodze i umożliwienie niezwłocznego dotarcia służb ratowniczych na miejsce zdarzenia. W briyfingu inaugurującym uczestniczył nadbrygadier Tomasz Komoszyński, pomorski komendant wojewódzki PSP. To inicjatywa GDDKiA Oddziału w Gdańsku w porozumieniu z Wojewódzkim Zespołem ds. Poprawy Bezpieczeństwa i Usprawnienia Ruchu na Obwodnicy Trójmiasta, działającym przy Wojewodzie Pomorskim. Do wspólnej akcji włączyły się Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.
Banery na obiektach mostowych nad drogami ekspresowymi zachęcają do stosowania korytarzy życia w przypadku wystąpienia zatorów drogowych na S6 Obwodnicy Trójmiasta i S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. To przede wszystkim usprawni dojazd służb na miejsce zdarzenia drogowego, by udzielić pomocy ew. poszkodowanym. Pomoże także sprawne przybycie służb odpowiedzialnych za usunięcie uszkodzeń infrastruktury i udrożnienie drogi.

Akcja z korytarzem życia stanowi jeden z elementów działań podejmowanych przez zarządcę na drodze S6 Obwodnicy Trójmiasta, która ze względu na natężenia ruchu jest jedną najbardziej obciążonych dróg w Polsce. Natężenia ruchu sięgają 80 tys. pojazdów na dobę, a w wakacje w dni przed weekendami przeszło 105 tys. pojazdów. Na tej drodze doszło w 2018 r. średnio do 2,5 zdarzenia drogowego dziennie (wg zweryfikowanych danych policyjnych). Jakikolwiek zdarzenie drogowe – kolizja, uszkodzony pojazd, powoduje bardzo duże perturbacje w przejeździe, a przy przedłużających się utrudnieniach zatory „rozlewają się” na pozostałe drogi Aglomeracji Trójmiejskiej.

Oprócz tego przy drodze ekspresowej w wybrane dni, kiedy spodziewane jest wzmożony ruch samochodowy, stają mobilne tablice zmiennej treści informujące o wzmożonym natężeniu ruchu i ew. utrudnieniach w przejeździe.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg do stosowania korytarzy życia wpowstania zatoru drogowego.Opracowanie: st.bryg. Marian Hinca – KW PSP w Gdańsku.
materiał informacyjny z:
www.gddkia.gov.pl

Zdjęcia: materiał informacyjny z:
www.gddkia.gov.pl


_________________________
02.06.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 27.05.2019 do 2.06.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 27.05.2019 roku do 02.06.2019 roku zanotowano łącznie 38 zdarzeń, w tym 9 pożarów, 28 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia

27.05.2019r. - Subkowy DK 91 - wypadek drogowy.
Na miejscu zdarzenia zastano wypadek 2 samochodów osobowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, zakręceniu zaworu gazu w pojeździe, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Na skutek zdarzenia 1 osoba została ranna. W likwidacji skutków wypadku zdarzeniu udział 2 zastępy z JRG Tczew i 1 z OSP Subkowy.

27.05.2019r. - Tczew Al. solidarności - wypadek drogowy.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano wypadek 2 samochodów osobowych, jeden z pojazdów znajdował się na jezdni a drugi na parkingu przy markecie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, usunięciu plamy oleju z drogi oraz sprzątnięciu jezdni. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

28.05.2019r - Bałdowo DK 22- wypadek drogowy.
Na miejscu zdarzenia zastano wypadek samochodu ciężarowego i motocykla. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowane. W likwidacji skutków wypadku brały udział 2 zastępy, po jednym z JRG Tczew i OSP Gniszewo.

29.05.2019r - Pelplin ul. Sambora - wypadek drogowy.
Kierujący BMW poruszając się ulicą Sambor w kierunku centrum stracił panowanie nad pojazdem uderzył w tył pojazdu zaparkowanego w zatoczce samochód osobowy Hyundai, a następnie odbijając się uderzył w blok mieszkalny nr.18. Będący na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego udzielił pomocy osobie poszkodowanej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, W działaniach brał udział 3 zastępy, po jednym z PJRG Pelplin, JRG Tczew, JRG Starogard Gdański.

02.06.2019r - Lubiszewo Tczewskie ul. Sambora - wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy, który uderzył w drzewo. osobowych, jeden z pojazdów znajdował się na jezdni a drugi na parkingu przy markecie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Osobę poszkodowaną przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który zabrał ją do szpitala.. W działaniach brało udział po jednym zastępie z JRG Tczew i OSP Turze.


_________________________
28.05.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 20.05.2019 do 26.05.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 20.05.2019 roku do 26.05.2019 roku zanotowano łącznie 26 zdarzeń, w tym 1 pożar oraz 23 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

21.05.2019r. – Tczew ul. Franciszka Żwirki – wypadek drogowy.
Na miejscu zdarzenia zastano zderzenie 3 samochodów osobowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, zakręceniu zaworu gazu w pojeździe, udzieleniu pierwszej pomocy i wykonaniu dostępu do osoby znajdującej się w pojeździe. Na skutek zdarzenia 2 osoby zostały poszkodowane. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

22.05.2019r. – Tczew ul. 1 Maja – wypadek drogowy.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie 2 samochodów osobowych, jeden z pojazdów znajdował się na radzie a drugi w zatoczce autobusowej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, usunięciu plamy oleju z drogi oraz sprzątnięciu jezdni. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

23.05.2019r – Tczew ul. Jedności Narodu – potrącenie osoby na przejściu dla pieszych.
Na miejscu zdarzenia zastano potrącone na przejściu dla pieszych dziecko przez samochód osobowy. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brał udział 1 zastęp z JRG Tczew.

23.05.2019r – Ropuchy – wypadek drogowy.
Na skrzyżowaniu DW 229 z droga dojazdową do Autostrady A1 zastano zderzenie 2 pojazdów osobowych, Zespół Ratownictwa Medycznego był na miejscu. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej. W działaniach brał udział 1 zastęp z PJRG Pelplin oraz 2 zastępy z JRG Tczew.

24.05.2019r – Tczew ul. Pomorska - przygniecenie przez drzwi od samochodu.
Na miejscu zdarzenia zastano kolizję dwóch samochodów osobowych. Poinformowano nas, że pasażerka wysiadając z pojazdu została przygnieciona przez własne drzwi w wyniku wykonania manewru cofania przez kierującego innym pojazdem. Po zdarzeniu kobieta oddaliła się z miejsca zdarzenia na teren dworca. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Rota medyczna udała się na teren dworca w celu poszukania osoby poszkodowanej. Osobę poszkodowaną znaleziono w kiosku ruchu, udzielono jej pierwszej pomocy oraz przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG Tczew.


_________________________
20.05.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 13.05.2019 do 19.05.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 13.05.2019 roku do 19.05.2019 roku zanotowano łącznie 39 zdarzeń, w tym 1 pożar oraz 38 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia

15.05.2019r. – Rudno ul. Tczewska (dk 91) – wypadek drogowy.
Przybyły na miejsce zastęp straży pożarnej zastał samochód osobowy, Ford Mondeo, który jadąc od strony Pelplina, nie zatrzymał się przed znakiem STOP, przejechał skrzyżowanie i uszkodziwszy ogrodzenie, znajdował się na posesji przy ul. Pocztowej. W zdarzeniu ranna została pasażerka, którą Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował do szpitala. W usuwaniu skutków wypadku brały udział zastępy z OSP w Rudnie i Wielkim Garcu oraz Posterunku JRG w Pelplinie i JRG w Tczewie.

16.05.2019r. – Tczew ul. Wąska – pożar budynku gospodarczego.
Na miejscu zdarzenia zastano palącą się wiatę, dobudowaną do budynku mieszkalnego. Mieszkańcy budynku opuścili budynek przed przybyciem zastępów straży. Pożar ugaszono po podaniu 3 prądów gaśniczych wody. W akcji gaśniczej brały udział 4 zastępy z JRG w Tczewie.

16.05.2019r – Tczew ul. Norwida – wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastano rozbite dwa samochody osobowe, Audi A3 i Skoda Octavia. W zdarzeniu ranna została jedna osoba. W usuwaniu skutków wypadku brał udział zastęp z JRG w Tczewie.


W dniu 17.05.2019r., w wyniku obfitych opadów deszczu, jednostki straży pożarnej 21 razy prowadziły działania związane z wypompowaniem wody z zalanych piwnic, garaży, posesji i ulic.

_________________________
14.05.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 06.05.2019 do 12.05.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 06.05.2019 roku do 12.05.2019 roku zanotowano łącznie 35 zdarzeń, w tym 8 pożarów oraz 27 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia

07.05.2019r. – Czarlin ul. Starogardzka – pożar budynku jednorodzinnego.
Na miejscu zdarzenia zastano budynek jednorodzinny, z którego okien wydobywały się płomienie. Pożarem objęte były pomieszczenia parteru oraz poddasza użytkowego. Działania straży polegały na podawaniu dwóch prądów gaśniczych wody oraz jednoczesnym przeszukaniu budynku z uwagi na podejrzenie znajdowania się w nim dwóch osób. Ponadto prowadzono wentylację nadciśnieniową oraz prace rozbiórkowe w celu dogaszenia pożaru. Wskutek pożaru zginęły dwie osoby mieszkające w obiekcie. W zdarzeniu brały udział 4 zastępy z JRG Tczew, 2 zastępy z OSP Gniszewo i 1 zastęp z OSP Swarożyn.

07.05.2019r – Szprudowo DK 91 – wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastano dwa pojazdy na poboczu drogi i częściowo na pasie ruchu. W wyniku rozpoznania ustalono, że samochód osobowy najechał na zaparkowany na drodze pojazd dostawczo-osobowy. Kierujący pojazdami przebywali w karetce Zespołu Ratownictwa Medycznego. Po zakończonych czynnościach dochodzeniowych Policji, usunięto z jezdni porozbijane elementy karoserii oraz płyny eksploatacyjne. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG Tczew, 1 zastęp z OSP Gniew.

12.05.2019r. – Miłobądz DK 91 – wypadek drogowy.
O godzinie 11:59 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej 91. Po przyjeździe na miejsce, zastano samochody osobowe, z których jeden, po zderzeniu z drugim, wjechał w wiatę przystanku. Wewnątrz pojazdu znajdowały się dwie uwięzione osoby: kobieta w ciąży oraz 10-letni chłopiec. Działania przybyłych na miejsce zastępów polegały na wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu hydraulicznego, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, zabezpieczeniu lądowiska dla przybyłego śmigłowca LPR oraz usunięciu z jezdni elementów karoserii i płynów eksploatacyjnych. W zdarzeniu brał udział 2 zastępy z  JRG Tczew oraz 1 zastęp z OSP Miłobądz.

12.05.2019r. – Brody Pomorskie – pożar budynku jednorodzinnego.
Przybyłe na miejsce jednostki straży zastały budynek mieszkalny, którego całe wnętrze oraz poddasze objęte były pożarem. Z uwagi na podejrzenie, iż wewnątrz może znajdować się właściciel, podano dwa prądy wody w natarciu oraz rozpoczęto przeszukiwanie pomieszczeń. Po dojeździe kolejnych jednostek, podano dodatkowe trzy prądy wody oraz wprowadzono do wewnątrz dwie roty w celu poszukiwania mężczyzny, który finalnie został odnaleziony poza terenem gospodarstwa w swoim aucie. Działania zastępów polegały również na dowożeniu wody na miejsce zdarzenia ze stanowiska wodnego na rz. Wierzyca, pracach rozbiórkowych i dogaszaniu elementów konstrukcyjnych. W działaniach brały udział 3 zastępy z JRG w Tczewie oraz jednostki OSP z gminy Gniew, Morzeszczyn oraz Pelplin.

W dniach 06.05-08.05.2019r. jednostki straży pożarnej 12 razy prowadziły działania związane ze zgłoszeniami dotyczącymi umiejscowienia ładunku wybuchowego w szkołach, w których odbywały się egzaminy dojrzałości.

_________________________
06.05.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 29.04.2019 do 05.05.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 29.04.2019 roku do 05.05.2019 roku zanotowano łącznie 18 zdarzeń, w tym 13 pożarów, 5 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia


29.04.2019r. - Rokitki ul. Tczewska 25c - pożar sadzy w kominie.

Na miejscu zdarzenia zastano pożar sadzy w kominie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, cały budynek sprawdzono na obecność tlenku węgla. Przy pomocy drabiny mechanicznej dostano się do przewodu kominowego w celu przeczyszczenia go z palącej się sadzy. W zdarzeniu brały udział 3 zastępy z JRG Tczew.

30.04.2019r - Rajkowy ul. Akacjowa 24/4 -pożar opału w kotłowni.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano pożar opału w piwnicy, mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz budynku. Ratownicy ubrani w sprzęt ochrony dróg oddechowych podali 1 prąd wody od wewnątrz na palący się opał. Piec został wygaszony a budynek przewietrzony przy użyciu wentylatora oraz sprawdzony kamerą termowizyjną. W działaniach brał udział 1 zastęp z PJRG Pelplin, 1 zastęp z OSP Pelplin oraz 1 zastęp z JRG Tczew.

02.05.2019r. - Opalenie ul. Józefa Czyżewskiego 34 - potrącenie osoby pieszej.
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy, który potrącił pieszego. Zespół ratownictwa medycznego na miejscu udzielał pomocy osobie poszkodowanej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu miejsca zdarzenia oraz pomocy w transporcie osoby poszkodowanej do karetki. Na skutek zdarzenia 1 osoba została ranna. W zdarzeniu brał udział 1 zastęp z OSP Opalenie, 1 zastęp z JRG Tczew oraz 1 zastęp z JRG Kwidzyn.

03.05.2019r. - Knybawa - pożar pustostanu.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano pożar zabytkowego budynku mieszkalnego (opuszczonego), który w całości był objęty pożarem. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu łącznie 7 prądów wody na palący się pustostan, budowie stanowisk wodnych. Działania były prowadzone z udziałem drabiny mechanicznej i podnośnika hydraulicznego. W trakcie działań doszło do zawalenia ściany szczytowej budynku na skutek wypalenia się nośnej konstrukcji drewnianej i więźby dachowej. Na skutek zdarzenia nikt nie został poszkodowany. W działaniach brały udział 23 zastępy straży pożarnej zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Do pożaru doszło w trakcie trwania Festynu Strażackiego na Bulwarze Nadwiślańskim, sąd dysponowane były samochody strażackie.

04.05.2019r - Zajączkowo - pożar samochodu osobowego.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar samochodu osobowego, ogień zagrażał pobliskiemu garażowi. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody w natarciu na palący się samochód i drugiego prądu wody w obronie na ścianę garażu. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono garaż kamerą termowizyjną. W zdarzeniu brał udział 1 zastęp z JRG Tczew.


_________________________
29.04.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 22.04.2019 do 28.04.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 22.04.2019 roku do 28.04.2019 roku zanotowano łącznie 56 zdarzeń, w tym 27 pożarów, 28 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia
23.04.2019r. – Dąbrówka Tczewska – pożar zabudowań
Po przyjeździe na miejsce zastano pożar drewnianej stodoły oraz budynku mieszkalnego. Stodoła uległa już całkowitemu spaleniu, natomiast w budynku mieszkalnym paliło się poddasze oraz elewacja. Mieszkańcy sami opuścili budynek. Ze względu na zwartą zabudowę oraz porywisty wiatr zagrożone były sąsiednie budynki, a akcja gaśnicza była bardzo utrudniona. W trakcie działań, z budynku strażacy wynieśli 11 kg butlę gazową.
Pożar został ugaszony po ponad 4 godzinach akcji gaśniczej. W wyniku pożaru spaleniu uległy również stojące w pobliżu dwa samochody osobowe. W działaniach brało udział 6 zastępów z Jednostek Ratowniczo Gaśniczych w Tczewie i Pruszczu Gd. oraz 7 zastępów z OSP gminy Tczew oraz sąsiednich powiatów.

23.04.2019r – Tczew ul Ogrodowa – dziecko zatrzaśnięte w bagażniku.
Na miejscu zdarzenia zastano opuszczony samochód osobowy, w bagażniku którego zatrzaśnięty był 5 letni chłopiec. Z informacji uzyskanej od obecnej na miejscu matki, w trakcie zabawy z innymi dziećmi, chłopiec wszedł do bagażnika i zatrzasnął się. Uwolniono chłopca i przekazano matce. Nie był ranny. W trakcie działań na miejsce przyjechał patrol Policji który wyjaśni szczegóły zdarzenia. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG w Tczewie.

25.04.2019r – Stanisławie – wypadek drogowy
Do wypadku drogowego doszło na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 224 i powiatowej w kierunku Małżewa. Samochód osobowy Audi A3 uderzył w tył Peugeota 306. W wyniku zderzenia 1 osoba została zabrana do szpitala. W usuwaniu skutków zdarzenia brały udział 2 zastępy straży, z JRG w Tczewie oraz z OSP w Turzy.

26.04.2019r – Kulice – pożar w zakładzie produkcyjnym
W zakładzie produkcyjnym, w pomieszczeniu lakierni zapaliły się drewniane trzonki do narzędzi (łopaty, miotły, siekiery). W akcji gaśniczej brały udział 4 zastępy straży pożarnej: jeden z JRG w Tczewie oraz trzy z OSP w Kulicach i Pelplinie,

W dniu 23.04.2019r., zastępy straży 20 razy uczestniczyły w usuwaniu skutków porywistego wiatru.

W minionym tygodniu
21 razy zastępy straży wyjeżdżały do pożarów trawy.

Pożary trawy w okresie od 1.01.2019 do 28.04.2019r/(2018r):

- ogółem 104/(98) zdarzenia,
- małe – 101/(93),
- średnie - 2 (2 ha, 9 ha)/ (5),
- duże – 1 (17 ha)/ (0),

Styczeń – 1/ (1),
Luty – 18/ (1),
Marzec – 24/ (41),
Kwiecień – 62/ (55),

- 3 pożary ściółki w lesie,

_________________________
23.04.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 15.04.2019 do 21.04.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 15.04.2019 roku do 21.04.2019 roku zanotowano łącznie 41 zdarzeń, w tym 22 pożary, 17 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

16.04.2019r. – Ropuchy – A1 – wypadek drogowy
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wypadek samochodu osobowego z ciężarowym. Do zdarzenia doszło w wyniku najechania samochodu ciężarowego na tył samochodu osobowego, w wyniku tego ranny został kierujący samochodem osobowym. Poszkodowanym zajęła się zespół PRM. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, u usunięciu rozlanych płynów eksploatacyjnych. W likwidacji skutków wypadku udział brały 2 zastępy z JRG Tczew, 2 z JRG Starogard Gdański 1 z KP PSP Tczew, 1 z PJRG Pelplin, 1 z OSP Swarożyn.

18.04.2019r – Tczew al. Zwycięstwa 19– uszkodzona rura gazowa.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano uszkodzoną w wyniku prac remontowych rurę pionu gazowego w mieszkaniu na pierwszym piętrze. Działania straży pożarnej po przeprowadzonym rozpoznaniu polegały na ewakuowaniu wszystkich osób przebywających w wieżowcu, w sumie 67 osób. Działania te prowadzono wraz z jednoczesnym wietrzeniem klatki schodowej, Przybyłe na miejsce pogotowie gazowe odłączyło zasilanie gazowe do budynku. Po odłączeniu gazu, sprawdzono wszystkie mieszkania detektorem wielogazowym wszystkie mieszkania w pionie, po stwierdzeniu braku zagrożenia wszyscy mieszkańcy wrócili do swoich mieszkań. W działaniach brało udział 5 zastępów z JRG Tczew, 1 zastęp z KP PSP oraz 1 zastęp z OSP Miłobądz.

20.04.2019r. – Kierwałd – wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wypadek samochodu osobowego i motocykla. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanemu, którego następnie przekazano PRM. W likwidacji skutków wypadku udział brał 1 zastęp z JRG Tczew, 1 z JRG Starogard Gdański, 1 z OSP Kierwałd oraz 1 z OSP Subkowy.


_________________________
15.04.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 08.04.2019 do 14.04.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 08.04.2019 roku do 14.04.2019 roku zanotowano łącznie 39 zdarzeń, w tym 29 pożarów, 10 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia

09.04.2019r. - Rożental - zadymienie na piętrze budynku.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano mieszkańców budynku na zewnątrz oraz wydobywający się dym z piętra budynku. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ratownicy ubrani w sprzęt ochrony dróg oddechowych z linia gaśnicza weszli na piętro budynku mieszkalnego i zlokalizowali miejsc pożaru. Elementy spalonej podłogi rozebrano oraz całe piętro sprawdzono kamera termowizyjna, wygaszono również piec oraz przewietrzono pomieszczenia. W zdarzeniu brał udział 1zastęp z PJRG Pelplin, 2 zastępy z OSP Pelplin, 2 zastępy z JRG Tczew oraz 1 zastęp z JRG Starogard GD.

10.04.2019r - Bałdowo - wypadek drogowy.

Na miejscu zdarzenia zastano całkowicie objęty pożarem samochód z kierującym uwięzionym wewnątrz pojazdu oraz palące się drzewo, w które uderzył pojazd. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody na palący się pojazd oraz jednocześnie przystąpiono do wykonywania dostępu do poszkodowanego przy użyciu hydraulicznych narzędzi ratowniczych. Ze względu na uszkodzenie i opalenie ciała odstąpiono od czynności ratowniczych. W skutek zdarzenia 1 osoba poniosła śmierć na miejscu. W działaniach brały udział 3 zastępy z JRG Tczew oraz 1 zastęp z OSP Gniszewo.

11.04.2019r. - Tczew ul. Jana Sobieskiego 10 - wykopanie niewybuchu.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano ekipę budowlana która wykopała niewypał z okresu II Wojny Światowej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejscu zdarzenia, wytyczono strefa z, której ewakuowano wszystkich ludzi do czasu przybycia patrolu saperów. W zdarzeniu brało udział 5 zastępów z JRG Tczew.

12.04.2019r. Wielkie Walichnowy - pożar sadzy w kominie.
Na miejscu zdarzenia zastano pożar sadzy w kimonie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca i sprawieniu podnośnika. Ratownicy ubrani z sprzęt ochrony dróg oddechowych przystąpili do gaszenia sadzy w kominie. Ze względu na nieregularność kształtu komina podano do wewnątrz proszek gaśniczy. Wykonano szczelinę oddzielająca komin od stropu w celu dojścia do żarzących się elementów konstrukcji stropu. Temperaturę komina kontrolowano za pomocą kamery termowizyjnej, oraz pomieszczenia sprawdzono detektorem wielogazowym. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z OSP Gniew, 1 zastęp z PJRG Pelplin oraz 2 zastępy z JRG Tczew.

13.04.2019r. - Czarlin - pożar stodoły.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano stodołę całą objętą pożarem. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podano 2 prądy wody w obronie na pobliski budynek mieszkalny oraz gospodarczy. Na palącą się stodołę podano 3 prądy wody. Dokonano częściowej rozbiórki stodoły. W działaniach brały udział 2 zastępy z OSP Gniszewo, 1 zastęp z OSP Swarożyn, 3 zastępy z JRG Tczew oraz 1 zastęp z KP PSP Tczew.

13.04.2019r - Pelplin ul. Mickiewicza - pożar samochodu osobowego na parkingu.
Na miejscu zdarzenia zastano pożar samochodu osobowego, ogień wydobywał się z pod maski pojazdu. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody przez ratowników ubranych w aparaty ochrony dróg oddechowych. Ze względu na bliskość zaworu głównego gazu zimnego pojazd przepchnięto na bezpieczna odległość. W pojeździe odłączono akumulator oraz sprawdzono go kamera termowizyjna. W działaniach brał udział 1 zastęp z PJRG Pelplin oraz 1 zastęp z OSP Pelplin.

_________________________
09.04.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 01.04.2019 do 07.04.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 01.04.2019 roku do 07.04.2019 roku zanotowano łącznie 42 zdarzeń, w tym 20 pożarów, 20 miejscowych zagrożeń oraz dwa alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

01.04.2019r. - Tczew - wypadek na skrzyżowaniu.

Na miejscu zdarzenia zastano wypadek samochodu ciężarowego marki Mercedes z osobowym marki Toyota na skrzyżowaniu ulicy Żwirki z Aleją Kociewską. W wyniku zderzenia jedna osoba została ranna, której udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej. Poza tym działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz sprzątnięciu jezdni z rozbitych elementów karoserii i płynów eksploatacyjnych. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG Tczew.

02.04.2019r. - Tczew ul. 30-go Stycznia - wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wypadek samochodu osobowego ze skuterem. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dalsze działania polegały na udzieleniu pomocy medycznej pasażerce skutera. Po wykonaniu działań przez Policję usunięto z jezdni porozbijane części karoserii. W zdarzeniu brały udział dwa zastępy z JRG Tczew.

03.04.2019r. Borkowo - samochód uderzył w drzewo.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano busa marki Mercedes po uderzeniu w przydrożne drzewo. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ustabilizowaniu pojazdu przed stoczeniem się na niżej położony teren, wykonaniu dostępu do uwięzionego kierowcy oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej wszystkim podróżującym. W wyniku zderzenia ostatecznie zostało rannych sześć osób, które zostały zabrane do szpitala przez ZRM i śmigłowiec LPR.
W działaniach brał udział 1 zastęp JRG Starogard Gd., 1 zastęp PJRG Pelplin, 1 zastęp OSP Morzeszczyn, 1 zastęp z JRG Tczew oraz 1 zastęp z KP PSP w Tczewie.

_________________________
01.04.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 25.03.2019 do 31.03.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 25.03.2019 roku do 31.03.2019 roku zanotowano łącznie 23 zdarzeń, w tym 15 pożarów oraz 8 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia

25.03.2019r. – Opalenie – wypadek na DK 90.

Na miejscu zdarzenia zastano wypadek z udziałem samochodu ciężarowego marki Man z osobowym marki VW. Na skutek zderzenia jedna osoba została ranna i przetransportowana do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz sprzątnięciu jezdni z rozbitych elementów karoserii i płynów eksploatacyjnych. W działaniach brały udział zastępy z JRG Tczew, JRG Kwidzyn oraz OSP Opalenie

25.03.2019r. – Tczew ul. Starowiejska – wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie trzech pojazdów osobowych, w których łącznie podróżowały cztery osoby dorosłe i dziecko. W wyniku zderzenia jedna osoba została ranna i przetransportowana do szpitala. Po wykonaniu działań przez Policję usunięto z jezdni porozbijane części karoserii i zneutralizowano plamę oleju. W zdarzeniu brał udział 1 zastęp z JRG Tczew.

28.03.2019r. Olsze A1 – pożar samochodu ciężarowego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy na pasie awaryjnym autostrady całkowicie objęty pożarem. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych piany a następnie wody oraz sprawdzeniu pojazdu kamerą termowizyjną. W działaniach brał udział 1 zastęp JRG Starogard Gd., 1 zastęp PJRG Pelplin, 2 zastępy OSP Morzeszczyn.

30.03.2019r. Gorzędziej -wypadek drogowy.
Na miejscu zastano samochód osobowy Toyota Avensis po zderzeniu czołowym z drzewem, leżący na prawym boku w polu uprawnym. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do kierującego pojazdem przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon kierowcy. Po zakończonych czynnościach prokuratora oraz Policji miejsce zdarzenia uprzątnięto z rozbitych części nadwozia i płynów eksploatacyjnych. W działaniach brały udział 3 zastępy z JRG Tczew, 1 zastęp z OSP Subkowy oraz 1 zastęp z OSP Gorzędziej.


_________________________
25.03.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 18.03.2019 do 24.03.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 18.03.2019 roku do 24.03.2019 roku zanotowano łącznie 26 zdarzeń, w tym 17 pożarów i 9 miejscowych zagrożeń.
Ważniejsze zdarzenia


18.03.2019r. – Tczew ul. Gdańska – pożar mieszkania.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali zadymione mieszkanie w budynku wielorodzinnym spowodowane zapaleniem się kołdry. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oddymieniu pomieszczeń oraz dogaszeniu tlącej się kołdry. W działaniach brały udział zastępy z JRG Tczew.

19.03.2019r. – Gręblin, DK 91 – wypadek drogowy.
Na miejscu zdarzenia zastano wypadek z udziałem samochodu ciężarowego marki Mercedes z osobowym marki VW. Na skutek zderzenia jedna osoba została ranna i przetransportowana do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprzątnięciu jezdni z rozbitych elementów aut i płynów eksploatacyjnych. W działaniach brały udział zastępy z JRG Tczew, PJRG Pelplin oraz OSP W. Garc.

20.03.2019r. Tczew ul. Jagiellońska – wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie trzech pojazdów osobowych marek: Mazda, VW i Citroen. W wyniku zderzenia dwie osoby zostały ranne i przetransportowane do szpitala. Po wykonaniu działań przez technika Policji usunięto z jezdni porozbijane części karoserii i zneutralizowano plamę oleju. W zdarzeniu brały udział zastępy z JRG Tczew.

21.03.2019r. Miłobądz, DK 91 – kolizja drogowa.
Na miejscu zastano kolizję samochodu osobowego marki Toyota z ciągnikiem marki New Holland. W wyniku pęknięcia przewodu hydraulicznego w ciągniku powstała plama oleju o dł. ok. 200 m i szer. ok. 10 m. Na czas usuwania plamy ruch na drodze był całkowicie wstrzymany. W działaniach brały udział zastępy z JRG Tczew oraz OSP Miłobądz.


_________________________
18.03.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 11.03.2019 do 17.03.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 11.03.2019 roku do 17.03.2019 roku zanotowano łącznie 26 zdarzeń, w tym 10 pożarów, 15 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia

11.03.2019r. – Tczew ul. Władysława Jagiełły – wypadek drogowy.
Na miejscu zdarzenia zastano ranną, 72-letnią kobietę, która została potrącona przez kierującą samochodem osobowym. Świadkowie zdarzenia wyciągnęli poszkodowaną spod pojazdu przed przybyciem służb ratowniczych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, stabilizacji pojazdu oraz wstrzymaniu ruchu drogowego. Poszkodowaną przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W działaniach brały udział zastępy z JRG Tczew.

12.03.2019r. – Gniew ul. Kościuszki – pożar mieszkania.
Na miejscu zdarzenia zastano pożar mieszkania na parterze, osoby zamieszkujące w budynku znajdowały się na zewnątrz. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej i gazu w budynku. Ratownicy ubrani w sprzęt ochronny dróg oddechowych weszli do mieszkania i przystąpili do gaszenia pożaru. W działaniach brały udział zastępy z OSP Gniew, JRG Kwidzyn oraz JRG Tczew.

14.03.2019r. Tczew ul. 30-go Stycznia – pożar filtra oczyszczarki.
Na miejscu zdarzenia zastano zadymienie na hali produkcyjnej. Pracownicy przystąpili do ewakuacji oraz gaszeniu pożaru. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dogaszeniu płonącego pyłu w zespole filtrującym oraz na sukcesywnym wyjmowaniu filtrów i dogaszaniu ich na zewnątrz budynku. W zdarzeniu brały udział zastępy z JRG Tczew.

15.03.2019r. Gniew ul. Krasickiego – kolizja drogowa.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie dwóch samochodów osobowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu wsparcia psychicznego dziecku. Po przyjeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego osoby zostały przebadane i nikt nie został zabrany do szpitala. Po wykonaniu czynności przez policje uprzątnięto jezdnie oraz wyciągnięto pojazd z rowu. W działaniach brały udział zastępy z OSP Gniew, JRG Kwidzyn oraz JRG Tczew.

16.03.2019r. Subkowy – samochód uderzył w drzewo.
Na miejscu zdarzenia zastano samochód w rowie, którym kierujący zjechał z jezdni i uderzył w drzewo. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy dziecku. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W  działaniach brały udział zastępy z OSP Gręblin, OSP Subkowy oraz JRG Tczew.


_________________________
11.03.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 04.03.2019 do 10.03.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 04.03.2019 roku do 10.03.2019 roku zanotowano łącznie 43 zdarzeń, w tym 6 pożarów, 33 miejscowych zagrożeń i 4 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

05.03.2019r. – Tczew ul. Gdańska – rozpylenie niezidentyfikowanej substancji
Po przybyciu na miejsce zastano uczniów (442 os.) i personel (40 os.) Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie na zewnątrz budynku. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu pomieszczeń szkoły detektorem wielogazowym, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom, które zgłosiły dolegliwości. Po przybyciu na miejsce zastępu rozpoznania chemicznego JRG 1 z Gdyni ponownie dokonano weryfikacji strefy zagrożenia, specjalistyczny sprzęt pomiarowy nie wykrył substancji niebezpiecznych. Jedna z sześciu przebadanych przez Zespół Ratownictwa Medycznego osób wymagała hospitalizacji. W zdarzeniu brały udział 3 zastępy z JRG Tczew oraz 1 zastęp z JRG 1 Gdynia.

05.03.2019r. – Tczew ul. Czyżykowska – rozpylenie gazu przez ucznia szkoły.
Dwunastu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Tczewie zostało ewakuowanych z powodu rozpylenia gazu pieprzowego przez ucznia w szkolnej toalecie. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu pomieszczeń na parterze szkoły za pomocą mierników wielogazowych oraz przewietrzeniu korytarza i klas. Przybyła na miejsce Policja ustaliła sprawcę zdarzenia. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

08.03.2019r. Szprudowo DK 91 – samochód ciężarowy poza drogą.
Na miejscu zdarzenia zastano samochód ciężarowy, który wskutek silnego podmuchu wiatru został zepchnięty z drogi. Przód pojazdu znajdował się w przydrożnym rowie i opierał się zbiornikiem paliwa o krawędź rowu a przyczepiona do pojazdu przyczepa leżała przewrócona na boku, blokując jezdnię. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu terenu działania oraz na podniesieniu przodu auta za pomocą dźwigu w celu usunięcia zagrożenia rozszczelnienia zbiornika paliwa. W działaniach brały udział 2 zastępy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego z KP PSP Tczew, 1 zastęp z Posterunku JRG Pelplin oraz 1 zastęp z OSP Gniew.

10.03.2019r. Rudno DK 91 – dachowanie samochodu osobowego.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy po dachowaniu, który znajdował się na polu ornym przy drodze krajowej nr 91. Kierowca znajdował się wewnątrz pojazdu. Działania przybyłych na miejsce zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu kierowcy z pojazdu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz postawieniu samochodu na koła. Po zbadaniu kierowcy przez Zespół Ratownictwa Medycznego stwierdzono, iż nie wymaga on hospitalizacji i pozostał na miejscu zdarzenia. W zdarzeniu brały udział 1zastęp z JRG Tczew, 1 zastęp z Posterunku JRG Pelplin, 1 zastęp z OSP Wielki Garc oraz 1 zastęp z OSP Rudno.

10.03.2019r. Tczew ul. Armii Krajowej – zatrucie tlenkiem węgla.
Wydobywanie się tlenku węgla z piecyka gazowego w łazience było przyczyną utraty przytomności 12-letniego chłopca oraz zabrania do szpitala na obserwację pozostałych trzech członków rodziny, przebywających w tym czasie z chłopcem w mieszkaniu. Działania przybyłych na miejsce zastępów polegały na sprawdzeniu detektorem wielogazowym stężenia tlenku węgla w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia, jak i w innych użytkowanych w budynku mieszkaniach oraz na przewietrzeniu pomieszczeń. W działaniach udział brały 3 zastępy z JRG Tczew.

W ubiegłym tygodniu jednostki straży pożarnej z terenu powiatu tczewskiego wyjeżdżały do zdarzeń spowodowanych silnymi porywami wiatru 22 razy.


_________________________
04.03.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 25.02.2019 do 03.03.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 25.02.2019 roku do 03.03.2019 roku zanotowano łącznie 30 zdarzeń, w tym 17 pożarów, 11 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

25.02.2019r. – Rudno – wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano zderzenie 2 samochodów osobowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej za pomocą narzędzi hydraulicznych. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brał udział 2 zastępy z JRG Tczew, 1 zastęp z PJRG Pelplin, 1 zastęp z OSP Rudno oraz 1 zastęp z OSP Wielki Garc.

01.03.2019r. Tczew ul. Aleja Solidarności – wypadek drogowy.
Na miejscu zdarzenia zastano zderzenie 2 samochodów osobowych oraz rozlane płyny eksploatacyjne. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Odłączono akumulatory w pojazdach oraz sprzątnięto rozlane płyny z pojazdów. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W zdarzeniu brały udział 1 zastęp z JRG Tczew.

02.03.2019r. Swarożyn ul. Wyzwolenia – pożar sadzy w kominie.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano ogień wydobywający się z komina. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wygaszeniu pieca. Dokonano częściowej rozbiórki komina oraz dachu. Budynek został sprawdzony kamerą termowizyjną oraz detektorem wielogazowym na zawartość tlenku węgla. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG Tczew oraz 1 zastęp z OSP Swarożyn.

03.03.2019r. Tczew ul. Mostowa – pożar śmieci pod mostem.
Na miejscu zastano pożar śmieci pod mostem oraz osobę poszkodowaną. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej, podaniu jednego prądu wody na palące się śmieci oraz przeszukaniu terenu wokół mostu. Na skutek zdarzenia 1 osoba ostała poszkodowana. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

_________________________
25.02.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 18.02.2019 do 24.02.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 18.02.2019 roku do 24.02.2019 roku zanotowano łącznie 22 zdarzeń, w tym 11 pożarów, 10 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.
Ważniejsze zdarzenia

18.02.2019r. – Tczew ul. Bałdowska – wypadek drogowy
Na skrzyżowaniu ul. Bałdowskiej z Bema i Starowiejskiej zastano wypadek dwóch samochodów osobowych. Jeden znajdował się na chodniku, natomiast drugi częściowo na chodniku i częściowo w ogrodzie na posesji taranując płot. W jednym z pojazdów znajdowała się zakleszczona osoba. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu osoby zakleszczonej z pojazdu przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Ponadto rozłączono akumulatory, zakręcono butlę z gazem i sprzątnięto płyny eksploatacyjne oraz usunięto resztki karoserii z jezdni i chodnika. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

18.02.2019r. – Tczew ul. Bałdowska – wypadek drogowy.
Na tej samej ulicy doszło również do wypadku drogowego przy firmie Huber Suhner. Na miejscu zdarzenia zastano 2 samochody osobowe po zderzeniu czołowym. Jedno auto znajdowało się w rowie natomiast drugie na jezdni. Działania polegały na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Poza tym odłączono akumulatory i sprzątnięto jezdnie z płynów eksploatacyjnych oraz resztek karoserii. W likwidacji skutków wypadku brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

21.02.2019r. Ropuchy A1 37,4 km – wypadek drogowy.
Na autostradzie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, po dojeździe pierwszych zastępów znajdowały się one na pasie awaryjnym. Działania straży pożarnej polegały na zrobieniu dostępu i uwolnieniu osoby zakleszczonej przy użyciu narzędzi hydraulicznych w jednym z pojazdów. Odłączono również akumulatory, zneutralizowano płyny eksploatacyjne oraz sprzątnięto jezdnię z resztek porozbijanej karoserii. W wyniku zdarzenia jedna osoba zmarła, a dwie zostały poszkodowane. W zdarzeniu brały udział 1 zastęp z JRG Tczew, 1 z KP PSP Tczew, 1 z PJRG Pelplin, 1 z OSP Morzeszczyn, 3 z JRG Starogard Gdański.


22.02.2019r. Tczew ul. Nad Wisłą – pożar budynku gospodarczego.
W godzinach nocnych doszło do pożaru budynku gospodarczego. Działania polegały na podaniu trzech prądów gaśniczych na palący się budynek. Niebezpieczne elementy rozebrano, a pogorzelisko sprawdzono pod kątem obecności ludzi. W wyniku pożaru nikt nie został poszkodowany. W zdarzeniu brały udział dwa zastępy z JRG Tczew.

22.02.2019r. Wielkie Walichnowy – pożar budynku inwentarskiego.
Pożar objął słomę znajdująca się w budynku inwentarskim, w którym znajdowały się prosięta. Działania polegały na odłączeniu zasilania elektrycznego do budynku oraz podaniu prądu gaśniczego na palącą się słomę. Prosięta zostały ewakuowane przez właściciela przed przybyciem zastępów. W zdarzeniu brał udział 1 zastęp z JRG Tczew, 4 z OSP Gniew, 1 z OSP Tymawa, 1 z OSP Wielkie Walichnowy, 1 z OSP Małe Walichnowy.

22.02.2019r. – Tczew ul. Wojska Polskiego – wypadek drogowy
Na miejscu zastano wypadek dwóch samochodów osobowych. W jednym z pojazdów znajdowała się osoba poszkodowana. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Ponadto rozłączono akumulatory i sprzątnięto jezdnię z płynów eksploatacyjnych oraz resztek porozbijanej karoserii. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

22.02.2019r. – Tczew ul. Obrońców Westerplatte – wypadek drogowy
Do kolejnego wypadku doszło na skrzyżowaniu ul. Westerplatte z ul. Jana z Kolna - zderzenia dwóch samochodów osobowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej oraz odłączeniu akumulatorów. Po zakończonych czynnościach przez technika policji jezdnie sprzątnięto z płynów eksploatacyjnych oraz resztek porozbijanej karoserii. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.


_________________________
18.02.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 11.02.2019 do 17.02.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 11.02.2019 roku do 17.02.2019 roku zanotowano łącznie 36 zdarzeń, w tym 14 pożarów, 19 miejscowych zagrożeń i 3 alarmy fałszywe.
Ważniejsze zdarzenia

13.02.2019r. – Swarożyn DK 22 – wypadek drogowy
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano wypadek dwóch samochodów osobowych. Jeden znajdował się na poboczu drogi, a drugi w rowie. Osoby podróżujące pojazdami znajdowały się na zewnątrz. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy jednej osobie poszkodowanej. W działaniach brały udział 2 zastępy, po jednym z JRG Tczew i OSP Swarożyn.

14.02.2019r. – Tczew ul. Jagiellońska – wypadek drogowy.
Na miejscu zdarzenia zastano kolizję trzech samochodów osobowych. Osoby uczestniczące
w kolizji nie wymagały udzielenia pomocy medycznej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym, usunięciu rozlanych płynów eksploatacyjnych i porozbijanych elementów samochodu stwarzających zagrożenie dla ruchu. W likwidacji skutków kolizji brał udział 1 zastęp z JRG Tczew.

14.02.2019r. Tczew ul. Gdańska – kolizja drogowa.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano kolizje 2 samochodów osobowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu drogi
z plastikowych elementów karoserii. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

12-15.02.2019r. Cztery pożary sadzy w kominie.
W minionym tygodniu strażacy czterokrotnie interweniowali przy pożarach sadzy w kominie. Łącznie do czterech pożarów wyjechało 17 zastępów i 71 strażaków.


Pomimo zakazów i odpowiedzialności karnej za wypalanie, znowu płoną nieużytki rolne, pobocza dróg i szlaków kolejowych oraz łąki. Tylko w ciągu 3 dni odnotowano 5 pożarów traw.


Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko

Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzi, w tym także podpalacza. Pożar łąki nie użyźni gleby, wręcz odwrotnie – wyjałowi. Spalenie suchych traw nie wpłynie pozytywnie na rozwój nowej roślinności i nie przyniesie korzyści finansowych. Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty. Zdaniem naukowców, wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji.
Wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

_________________________
11.02.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 04.02.2019 do 10.02.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 04.02.2019 roku do 10.02.2019 roku zanotowano łącznie 18 zdarzeń, w tym 6 pożarów, 12 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia


04.02.2019r. – Bielawki – pożar poddasz.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano pożar poddasza budynku mieszkalnego, mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz. Płomienie wydostawały się ponad dach budynku. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączenie zasilania energetycznego na tablicy elektrycznej, podaniu 2 prądów wody na dach oraz do wewnątrz budynku. Po rozstawieniu podnośnika hydraulicznego podano trzeci prąd wody na dach budynku. Po dogaszeniu poddasza przystąpiono do prac rozbiórkowych i do wyniesienia spalonych elementów z poddasza. Cały budynek przewietrzano i sprawdzono kamerą termowizyjną oraz detektorem wielogazowym. W zdarzeniu brały udział 1 zastęp z PJRG Pelplin, 2 zastępy z OSP Pelplin, 1 zastęp z JRG Starogard Gdański oraz 1 zastęp z JRG Tczew.

04.02.2019r. – Tczew ul. Stanisława Konarskiego 1 – podpalenie śmieci w korytarzu piwnicy
Na miejscu zastano mieszkanki bloku, które ugasiły pożar śmieci w korytarzu piwnicy przed naszym przybyciem zastępów straży pożarnej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczenie miejsca zdarzenia, przewietrzeniu piwnicy i klatki schodowej. Wszystkie mieszkania sprawdzono za pomocą urządzeń pomiarowych. W działaniach brały udział 4 zastępy z JRG Tczew.

5.02.2019r. – Opalenie – wypadek drogowy.
Na miejscu zdarzenia zastano zderzenie samochodu dostawczego z osobowym. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, neutralizacji wycieków oraz postawieniu pojazdu na koła. Wskutek zdarzenia 2 osoby zostały poszkodowane. W zdarzeniu brały udział 1 zastęp z OSP Opalenie, 1 zastęp z JRG Kwidzyn oraz 1 zastęp z JRG Tczew.

07.02.2019r. Tczew ul. Aleja Solidarności – kolizja drogowa.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano kolizje 2 samochodów osobowych. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu drogi z plastikowych elementów karoserii. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.

10.02.2019r. Lignowy Szlacheckie – samochód uderzył w drzewo
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy, który uderzył w drzewo .Kierowca znajdował się w pojeździe. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz podanie jednego prądu piany, gdyż w miejscu odłączenia akumulatora pojawił się dym. Wraz z zastępami straży pożarnej przybył na miejsce zespół ratownictwa medycznego, który zajął się osoba poszkodowaną. Wskutek zdarzenia żadna osoba nie została zabrana do szpitala. W działaniach brał udział 1 zastęp z PJRG Pelplin, 1 zastęp z OSP Lignowy Szlacheckie oraz 1 zastęp z JRG Tczew.

_________________________
04.02.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 28.01.2019 do 03.02.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 28.01.2019 roku do 03.02.2019 roku zanotowano łącznie 19 zdarzeń, w tym 4 pożary, 14 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia

31.01.2019r. – Swarożyn – pożar sadzy w kominie.
Na miejscu zdarzenia zastano wydobywający się ogień z komina. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca, w tym samym czasie przystąpiono do gaszenia komina i sprawdzeniu mieszkania na obecność tlenku węgla. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z OSP Swarożyn oraz 2 zastępy z JRG Tczew.

31.01.2019r. – Rożental – pożar sadzy w kominie.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastano pożar sadzy w kominie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca i wyniesieniu żaru na zewnątrz z budynku. Usunięto sadze z przewodu kominowego. Budynek przewietrzano i sprawdzono całość przy użyciu kamery termowizyjnej i detektora wielogazowego. W zdarzeniu brał udział zastęp z PJRG, 2 zastępy z OSP Pelplin oraz 1 zastęp z JRG Starogardu Gdańskiego.

31.01.2019r. Tczew ul. Juliusza Słowackiego – sprawdzenie tlenku węgla.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zespół ratownictwa medycznego, który udzielał pomocy 5 osobom. Uzyskano informację, że w mieszkaniu miernik wykazywał wysokie stężenie tlenku węgla. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wietrzenia pomieszczeń. Przystąpiono do sprawdzania pozostałych mieszkań na obecność tlenku węgla, w dwóch kolejnych mieszkaniach stwierdzono jego obecność i ewakuowano 4 osoby, które przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. W mieszkaniu, którym wydobywał się tlenek węgla zakręcono dopływ gazu do piecyka. Przewietrzono wszystkie mieszkania i klatkę schodową po czym ponownie sprawdzono wszystkie pomieszczenia. W skutek zdarzenia 9 osób było poszkodowanych. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG Tczew.


01.02.2019r. Swarożyn Autostrada A1 – kolizja.
Na miejscu zdarzenia zastano zderzenie 2 samochodów osobowych z ciężarowym. Pojazdami łącznie podróżowało 7 osób, w tym dziecko. Do czasu przybycia na miejsce zespołu ratownictwa medycznego dziewczynka z babcią znajdowały się w radiowozie policyjnym. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz usunięciu skutków zdarzenia. W skutek zdarzenia żadna osoba nie została poszkodowana. W działaniach brały udział 2 zastępy z OSP Swarożyn oraz 1 zastęp z JRG Tczew.

03.02.2019r. Tczew ul. Jagiellońska – wypadek.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zderzenie 2 samochodów osobowych. Pasażer pojazdu był uwięziony w pojeździe. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, częściowym zamknięciu ruchu na skrzyżowaniu oraz udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej, która znajdowała się w pojeździe. Za pomocą narzędzi hydraulicznych przystąpiono do uwalniania osoby poszkodowanej , po czym przekazano ją zespołowi ratownictwa medycznego. Na skutek zdarzenia 1 osoba została poszkodowana. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG Tczew.


_________________________
28.01.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 21.01.2019 do 27.01.2019


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od21.01.2019 roku do 27.01.2019 roku zanotowano łącznie 26 zdarzeń, w tym 11 pożarów, 14miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia

23.01.2019r. – Miłobądz DK 91 – wypadek.
Na miejscu zdarzenia zastano wypadek dwóch samochodów osobowych, w wyniku którego dwie osoby zostały ranne i przetransportowane do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Podczas działań ruch na drodze krajowej został całkowicie wstrzymany. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG w Tczewie i jeden z OSP Miłobądz.

23.01.2019r. – Tczewskie Łąki, – pożar w budynku mieszkalnym
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z poddasza przez uchylone okno. Mieszkańcy ewakuowali się przez okno dachowe przed przybyciem straży i podjęli próbę gaszenia. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG w Tczewie i jeden z OSP w Gniszewie.

26.01.2019r. Waćmierek DK 22 – wypadek.
Na miejscu zastano samochód dostawczy Renault Trafic leżący na lewym boku w przydrożnym rowie po zderzeniu czołowym z drzewem, osoby podróżujące znajdowały się poza pojazdem. W wyniku wypadku dwie osoby zostały ranne i przetransportowane do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Początkowo w czasie działań ruch był wstrzymany, a następnie odbywał się wahadłowo. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG w Tczewie i po jednym z OSP Miłobądz i OSP Swarożyn

27.01.2019r. Rajkowy DW 230 – wypadek.
Na miejscu zastano samochód osobowy w przydrożnym rowie po uderzeniu czołowym w drzewo. W wyniku wypadku dwie osoby zostały ranne i przetransportowane do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Początkowo w czasie działań ruch był wstrzymany, a następnie odbywał się wahadłowo. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG w Tczewie i jeden z PJRG Pelplin.

W minionym tygodniu straż pożarna interweniowała 6 razy w związku z zatruciem tlenkiem węgla i pożarami spowodowanymi niedrożnym przewodem kominowymwentylacyjnym.


Przypominamy, że:

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym(np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.


Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 290) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Brak obowiązkowego przeglądu instalacji powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł,.najcięższą karą jest pożar na skutek zapalenia się sadzy czy zatrucie czadem._________________________
21.01.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 14.01.2019 do 20.01.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 14.01.2019 roku do 20.01.2019 roku zanotowano łącznie 20 zdarzeń, w tym 6 pożarów i 14 miejscowych zagrożeń.

Ważniejsze zdarzenia


15.01.2019r. - Gniew, ul. Kopernika - reanimacja.
Po przybyciu na miejsce zastano w mieszkaniu kobietę bez czynności życiowych. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przystąpili do resuscytacji z wykorzystaniem defibrylatora AED, jednak po przyjeździe Zespołów Ratownictwa Medycznego lekarz stwierdził zgon. W działaniach brał udział zastęp z OSP w Gniewie.

16.01.2019r. - Tczew, Al. Solidarności - wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia wypadek trzech samochodów osobowych, w wyniku którego jedna osoba została ranna i przetransportowana do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego. W działaniach brały udział zastępy z JRG w Tczewie.

19.01.2019r. Pelplin, ul. Czarnieckiego- pożar budynku mieszkalnego

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar poddasza, w budynku wielorodzinnym. Wszystkie osoby zamieszkujące budynek ewakuowały się przed przybyciem jednostek straży. Po odłączeniu energii elektrycznej łącznie na ognisko pożaru podano 5 prądów gaśniczych. W akcji gaśniczej brało udział 12 zastępów straży: z KP PSP w Tczewie i Starogardzie Gd., z posterunku JRG w Pelplinie i z OSP w Pelplinie.

_________________________
14.01.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 07.01.2019 do 13.01.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 07.01.2019 roku do 13.01.2019 roku zanotowano łącznie 20 zdarzeń, w tym 4 pożary, 15 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy

Ważniejsze zdarzenia


08.01.2019r. – Tczew ul. Starowiejska – zatrucie tlenkiem węgla.
Po przybyciu na miejsce, zastano mieszkankę jednego z mieszkań, w budynku wielorodzinnym, która po kąpieli poczuła się źle. W mieszkaniu, znajdował się piecyk gazowy oraz piece kaflowe. Przy pomocy detektora gazowego stwierdzono, że w mieszkaniu występuje stężenie tlenku węgla. Poszkodowaną kobietę Zespół Ratownictwa Medycznego zabrał do szpitala. Mieszkanie zostało przewietrzone i ponownie sprawdzone detektorem – nie stwierdzono tlenku węgla. Pozostałych mieszkańców poinformowano o zagrożeniu i konieczności naprawy piecyka gazowego przez osobę uprawnioną. W działaniach brał udział zastęp z JRG w Tczewie.

09.01.2019r. – Pelplin ul. Mestwina – kolizja drogowa
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy, Opel Vectra, stojący w poprzek drogi. Po rozpoznaniu stwierdzono, że samochód uderzył w bariery ochronne znajdujące się na moście. Kierowca samochodu oddalił się z miejsca zdarzenia przed przybyciem zastępów straży oraz policji. Na prośbę policji przeszukano okolicę jednak nie odnaleziono kierowcy. W wyniku uderzenia uszkodzone zostały między innymi betonowe bariery znajdujące się na moście o czym poinformowany został Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. W działaniach brały udział zastępy: z Posterunku JRG w Pelplinie oraz z JRG w Tczewie.

11.01.2019r. Wielkie Walichnowy – pożar piwnicy

Na miejscu zastano zadymienie w pomieszczeniach piwnicy, budynku mieszkalnego. Działania polegały na zlokalizowaniu źródła pożaru. Stwierdzono, że pala się materiały łatwo palne składowane w pomieszczeniu kotłowni, obok pieca centralnego ogrzewania. Pożar został ugaszony. Następnie przewietrzono wszystkie pomieszczenia budynku. W zdarzeniu nikt nie został ranny. W akcji gaśniczej brało udział 5 zastępów straży: 2 zastępy z JRG w Tczewie, 2 zastępy z OSP w Gniewie oraz zastęp z OSP w Polskim Gronowie.


_________________________
07.01.2019
Informacja o prowadzonych dzialaniach za okres od 01.01.2019 do 06.01.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 01.01.2019 roku do 06.01.2019 roku zanotowano łącznie 27 zdarzeń, w tym 1 pożar, 25 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia

02.01.2019r. Tczew ul. Bałdowska - wypadek drogowy
Po przybyciu na miejsce zastano samochód osobowy marki Opel Astra, który uderzył w drzewo. W wyniku wypadku ranny został kierowca, któremu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy i po dojeździe, został przekazany ZRM. W działaniach ratowniczych brały udział dwa zastępy z JRG w Tczewie.

03.01.2019r. - Brzuśce ul. Polna - kolizja drogowa.
Po przybyciu na miejsce zastano samochód ciężarowy MAN z naczepą, który na oblodzonej drodze zjechał do rowu naczepą blokując przejazd. W wyniku zdarzenia nikt nie został ranny. Działania straży polegały na wyciągnięciu samochodu z rowu i udrożnieniu przejazdu. W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy: 1 z JRG w Tczewie, 2 z OSP Subkowy oraz 1 z OSP Brzuśce.


05.01.2019r. - Gniew ul. Staszica - zatrucie tlenkiem węgla

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano karetkę ZRM, w której znajdowała się osoba podtruta tlenkiem węgla czujnik tlenku węgla wskazywał 130ppm, osoba została ewakuowana z mieszkania przez ratowników ZRM. Do zdarzenia doszło w wyniku nieszczelności w układzie pieca gazowego CO. Działania straży polegały na wygaszeniu pieca, przewietrzeniu pomieszczeń i powtórnym sprawdzeniu stężenia tlenku węgla -nie stwierdzono zagrożenia. W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy: po jednym z JRG w Tczewie oraz z OSP w Gniewie.


W minionym okresie 16 interwencji było spowodowanych panującymi trudnymi warunkami atmosferycznymi - silny wiatr i intensywne opady śniegu.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego